Szukaj
Szukaj

Kołdra obciążeniowa – prosty sposób na spokojny sen i dobre samopoczucie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kołdra obciążeniowa zdecydowanie wyróżnia się na tle innych akcesoriów pościelowych. Oprócz walorów użytkowych charakterystycznych dla kołder, takich jak zabezpieczanie przed chłodem w trakcie snu, posiada także właściwości prozdrowotne, a nawet terapeutyczne. Wywierając nacisk na ciało, kołdra obciążeniowa usprawnia pracę układu nerwowego, stwarza przyjemne poczucie ukojenia, a co więcej, zwiększa naszą samoświadomość i kontrolę nad własnym organizmem. Ma to ogromne znaczenie dla osób borykających się ze stresem, lękiem, problemami z zaśnięciem oraz różnego rodzaju zaburzeniami natury neurologicznej. Kiedy warto sięgnąć po kołdrę obciążeniową?

Kołdra obciążeniowa - prosty sposób na spokojny sen i dobre samopoczucie

Kołdra obciążeniowa – nietuzinkowa opieka dla naszego ciała i umysłu

Kołdra obciążeniowa (inaczej kołdra sensoryczna) to element wyposażenia sypialni, którego zalety docenią osoby zmagające się ze złą kondycją psychiczną, stresem, bezsennością i zaburzeniami sensorycznymi, lękowymi i nerwicowymi. Kołdra obciążeniowa tylko z wyglądu przypomina klasyczną kołdrę. Biorąc ją do ręki, szybko przekonamy się, że wcale nie jest to zwyczajna kołdra, a to z uwagi na jej duży ciężar.

Kołdra obciążeniowa waży od kilku do kilkunastu kilogramów, przy czym jej dokładna waga jest uzależniona od masy ciała użytkownika. Aby kołdra obciążeniowa spełniała swoje prozdrowotne i terapeutyczne zadania, jej ciężar powinien stanowić około 10% wagi ciała.

W sklepach internetowych specjalizujących się w sprzedaży kołder obciążeniowych są na ogół dostępne kołdry o zróżnicowanej wadze, dzięki czemu można perfekcyjnie dobrać produkt do swojej sylwetki. Nie brak tu również praktycznych kalkulatorów, na których szybko obliczymy optymalny poziom obciążenia kołdry dla nas.

Sklepem, w którym znajdziemy kołdrę obciążeniową uszytą na miarę potrzeb naszego organizmu, jest SleepChanger. W asortymencie są zarówno kołdry dla dorosłych, jak i dla dzieci. Kołdra obciążeniowa SleepChanger dostępna jest w nie tylko w różnych ciężarach, ale i w różnych szerokościach i długościach, co stwarza możliwość dopasowania kołdry do wzrostu i rozmiaru łóżka.

Jak działa kołdra obciążeniowa?

Kołdra obciążeniowa to idealne rozwiązanie w przypadku problemów na tle nerwowym i w sytuacji wzmożonego odczuwania stresu. Kołdra ta stwarza równomierny nacisk na ciało, a tym samym pobudza czucie głębokie. Stabilizuje pracę mięśni, rozluźnia i niweluje wszelkie napięcia z naszego ciała. Ten rodzaj stymulacji przyczynia się do regulacji pracy system nerwowego i zwiększenia wydzielania hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie – serotoniny i dopaminy.

Kiedy otulamy się kołdrą sensoryczną, praca naszego układu nerwowego wraca do normy i możemy poczuć się: po pierwsze – odprężeni, po drugie – wolni od niepokoju i lęku, po trzecie – bezpieczni, po czwarte – wolni od zbyt silnych, negatywnie na nas wpływających emocji i natrętnych myśli. Co więcej, kołdra obciążeniowa pomaga nam lepiej panować nad własnym ciałem i sprawować pieczę nad ruchami, reakcjami na bodźce zewnętrzne oraz nad własną świadomością.

Jak skonstruowana jest kołdra obciążeniowa?

Funkcją kołdry sensorycznej jest stymulacja czucia głębokiego, które można uzyskać dzięki odpowiedniej presji na ciało. To właśnie dlatego wnętrze kołder obciążeniowych wypełniają drobne kamyczki albo małe szklane kulki – zapewniają one kołdrze odpowiedni ciężar, a jednocześnie lekko przesuwają się w środku, dając efekt delikatnego masażu.

Warto dodać, że kołdry obciążeniowe wyposażone są w przeszycia w formie kwadratów lub rombów, dzięki którym wsad ułożony jest proporcjonalnie na całej powierzchni kołdry. Wypełnienie nie zbija się i nie przemieszcza w nieskoordynowany sposób (kuleczki lub kamyki poruszają się tylko w obrębie danej kieszeni, kołdra pozostaje więc kształtna i regularnie oplata całe nasze ciało).

Jak wybrać kołdrę obciążeniową?

Kołdra obciążeniowa - prosty sposób na spokojny sen i dobre samopoczucie

Przymierzając się do zakupu kołdry obciążeniowej, warto wziąć pod uwagę trzy kwestie, takie jak: wysoka jakość materiałów i wykonania, odpowiedni ciężar kołdry oraz właściwy rozmiar kołdry. Dobrą opcją wyboru będzie tutaj kołdra obciążeniowa. Zapewnia efekt terapeutyczny i antystresowy, jednocześnie jest bardzo komfortowa w użytkowaniu.

Zarówno kołdra obciążeniowa dla dorosłych, jak i kołdra obciążeniowa dla dzieci SleepChanger, to produkty, które można użytkować przez cały rok. Kołdry SleepChanger dobrze chronią przed chłodem, dają przyjemne ciepło, a jednocześnie zapewniają przepływ powietrza i nie powodują przegrzewania się.

Kołdra sensoryczna dla osób dorosłych może być stosowana dowolnie, zgodnie z indywidualnymi upodobaniami i potrzebami. Może to być nasza podstawowa kołdra, pod którą zawsze albo prawie zawsze sypiamy, ale może to być kołdra służąca tylko do drzemek lub wypoczynku.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kołdrę obciążeniową możemy też stosować typowo w celach terapeutycznych – w momentach dużego napięcia, zwiększonej pobudliwości, wysokiego poziomu stresu, ataków paniki, lęku, wzmożonego odczuwania negatywnych emocji, itp. W takich chwilach kołdra obciążeniowa pomoże nam wrócić do stanu wewnętrznej równowagi.

Najczęstsze zastosowania kołdry obciążeniowej

Kołdra sensoryczna aktywizuje układ proprioceptywny, dając efekt lepszej orientacji w przestrzeni, lepszej koordynacji ruchowej, większej świadomości własnego ciała oraz głębokiej relaksacji. Według licznych badań kołdra obciążeniowa redukuje objawy wielu zaburzeń nerwowych i rozwojowych, pomaga też podwyższyć jakość snu. Kiedy warto przestawić się ze zwykłej kołdry z pierzem lub poliestrowym wkładem na kołdrę obciążeniową?

Zaburzenia snu

Od jakości snu w dużej mierze zależy samopoczucie w ciągu dnia, jak również ogólny stan naszego zdrowia. W trakcie snu odpoczywa nie tylko nasz mózg, ale wszystkie organy, również w trakcie snu zachodzą procesy regeneracji. Kiedy jesteśmy niewyspani, mamy zły nastrój i jesteśmy bardziej rozchwiani emocjonalnie, nasz umysł pracuje na wolniejszych obrotach, mamy mniej energii i siły, praktycznie cały organizm funkcjonuje gorzej. Co więcej, długo utrzymujące się zaburzenia snu mogą skutkować szybszym starzeniem się oraz zwiększać ryzyko rozwoju groźnych chorób takich jak: cukrzyca, otępienie, nowotwory, choroby serca.

Przyczyny niewysypiania się bywają różne, jednak najczęściej są związane z nieregularnym trybem życia, przewlekłym stresem, napięciem nerwowym oraz nadmiarem bodźców oraz intensywnym korzystaniem ze smartfonów i tabletów tuż przed pójściem spać. Kołdra obciążeniowa może przyczynić się do znaczącej poprawy jakości snu.

Poprzez zmniejszenie aktywności układu nerwowego oraz nasilenie wydzielania hormonu snu (melatoniny) i hormonu wykazującego pozytywny wpływ na nastrój, czyli serotoniny, kołdra sensoryczna wprowadza w stan odprężenia, uspokojenia, wewnętrznego wyciszenia i lekkiej senności. Likwiduje natłok myśli, pomaga wejść w głęboki sen i wyregulować rytm dobowy.

Nadmierne odczuwanie stresu

Szybkie tempo życia, problemy zawodowe, duża presja w pracy, nadmiar zadań, jakie bierzemy na barki, trudności w relacjach z innymi ludźmi oraz nieumiejętność dystansowania się od problemów dnia codziennego – wszystko to sprawia, że wciąż jesteśmy zestresowani, przemęczeni, zniechęceni, notorycznie poirytowani i pozbawieni mocy witalnych. W takich przypadkach niezwykle przydatna może okazać się kołdra obciążeniowa wyróżniająca się doskonałymi właściwościami antystresowymi.

Kiedy otulamy się kołdrą obciążeniową, wypoczywamy i śpimy pod nią, w naszym organizmie dochodzi do spadku poziomu kortyzolu (zwanego hormonem stresu). Symultanicznie zwiększa się produkcja serotoniny i dopaminy, a obydwa te hormony sprzyjają wyzwalaniu pozytywnych odczuć i stanów takich jak zadowolenie, odprężenie czy dobry humor. Co więcej, kołdra obciążeniowa reguluje odbieranie bodźców przez zmysły, tym samym poprawia nasze reakcje na czynniki zewnętrzne, uodparnia na stres i pomaga lepiej zapanować nad nerwami w trudnych sytuacjach.

Lęk, niepokój, nadmierna nerwowość, nadpobudliwość

Zarówno w przypadku stanów lękowych i dojmującego uczucia ciągłego niepokoju, jak również w nadpobudliwości, problemach z okiełznaniem emocji, atakach paniki i histerii czy nerwowego zachowywania się niemal w każdej sytuacji, prawdziwym remedium może okazać się kołdra sensoryczna. Jej działanie przeciwlękowe oraz wspomagające odbieranie i przetwarzanie bodźców zewnętrznych zostało potwierdzone badaniami.

Stwarzając głęboki nacisk na ciało, kołdra obciążeniowa reguluje napięcie mięśni. W razie nadmiernej aktywności układu nerwowego, uspokaja i rozluźnia. Tłumi negatywne emocje i eliminuje niepokój, wygasza męczące myśli, w zamian zapewnia poczucie pełnego komfortu.

Inne zastosowania kołdry obciążeniowej

Kołdra obciążeniowa jest również skutecznym narzędziem terapeutycznym w przypadku takich problemów, chorób i zaburzeń jak:

  • zaburzenia integracji sensorycznej,
  • autyzm i zespół Aspergera,
  • zespół Downa,
  • ADHD,
  • zespół Tourette’a,
  • choroby neurodegeneracyjne (demencja, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona),
  • zespół niespokojnych nóg,
  • dolegliwości bólowe,
  • załamanie nerwowe, zła kondycja psychiczna wywołana in. traumatycznymi przeżyciami, wypadkami,
  • zespół stresu pourazowego,
  • zaburzenia depresyjne,
  • klimakterium,
  • apatia,
  • syndrom wypalenia, brak satysfakcji z życia,
  • wyczerpanie emocjonalne,
  • przemęczenie umysłowe,
  • problemy z koncentracją.

Jak widać, spektrum dolegliwości, przy których wsparciem może okazać się kołdra obciążeniowa jest bardzo szerokie. Szukając antidotum na swoje problemy, nie zawsze musimy sięgać po tabletkę. Czasem warto spróbować czegoś innego, na przykład prostych akcesoriów terapeutycznych, właśnie takich jak kołdra obciążeniowa SleepChanger.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *