Szukaj
Szukaj

Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fizjoterapeuta jest to osoba z wykształceniem medycznym, która z wykorzystaniem odpowiednio dobranych zabiegów fizjoterapeutycznych oraz gimnastyki, przywraca sprawność ruchową pacjenta i łagodzi dolegliwości bólowe. Aby zostać fizjoterapeutą należy odbyć przynajmniej trzyletnie studia. Wiedza na nich zdobyta uzupełniana jest na szkoleniach dodatkowych np. z rozluźniania mięśniowo-powięziowego, manipulacji krótkodźwigniowych. Do zabiegów stosowanych przez fizjoterapeutów zalicza się między innymi: masaże, laseroterapię, ultrasonoterapię, pole elektromagnetyczne, krioterapię, hydroterapię, gimnastykę leczniczą, kinesiotaping i wiele innych. Zabiegi te, dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od schorzenia i dolegliwości.

Kiedy wybrać się do fizjoterapeuty?

Do fizjoterapeuty pacjenci mogą zgłaszać się z różnymi dolegliwościami takimi jak:

  • Bóle mięśni i stawów
  • Stany zapalne m.in. więzadeł i stawów
  • Napięciowe bóle głowy
  • Choroby układu nerwowego np. udar, stwardnienie rozsiane
  • Obrzęki
  • Urazy sportowe
  • Stan po zawale serca
  • Astma
  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • Mukowiscydoza
  • Zaburzenia równowagi
  • Nietrzymanie moczu
  • Blizna po cesarskim cięciu

Częstą przyczyną wizyt u fizjoterapeuty jest także stan po zabiegach operacyjnych np. rekonstrukcji więzadeł, wszczepiania endoprotezy, a także innych procedur wpływających na sprawność ruchową. Szeroką dziedzinę fizjoterapii stanowią terapie dla osób z zaburzeniami neurologicznymi takimi jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane. W takich przypadkach fizjoterapia ma za zadanie spowolnić postęp choroby oraz aktywizować układ nerwowy, aby ułatwić pacjentom zachowanie samodzielności przez jak najdłuższy czas.

Pacjenci najczęściej zgłaszają się do fizjoterapeuty z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa. Nie tylko dotyczą one osób starszych, ale coraz częściej młodych osób, które ze względu na charakter pracy, długie godziny przesiadują przed monitorem komputera. W połączeniu z niską aktywnością fizyczną, mięśnie przykręgosłupowe ulegają osłabieniu, co utrudnia utrzymanie prawidłowej postawy. Bóle kręgosłupa mogą być również powodowane przez dyskopatie, zwyrodnienia czy uszkodzenia krążka międzykręgowego. Ból może występować m.in. w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, odcinku piersiowym oraz odcinkiem szyjnym kręgosłupa.

Osoby z pracą siedzącą przy komputerze, często doświadczają zespołu cieśni nadgarstka objawiającym się mrowieniem, drętwieniem oraz dyskomfortem w obrębie kciuka, palca wskazującego oraz serdecznego. Terapia manualna połączona z zabiegami fizykoterapeutycznymi może przynieść ulgę nie tylko w przypadku bólów kręgosłupa czy zespole cieśni nadgarstka, ale także np. rwy kulszowej, łokciem tenisisty, bólu w obrębie szyi, barku i kończyn.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Warto udać się do fizjoterapeuty, gdy cierpimy na napięciowe bóle głowy. Zazwyczaj są one spowodowane dysfunkcjami w obrębie szyi, stawów żuchwowo-skroniowych czy potylicy.

Fizjoterapia jest chlebem powszednim dla sportowców, którzy znacznie częściej od przeciętnie aktywnych osób doświadczają wszelkich kontuzji takich jak skręcenie stawu skokowego, naderwanie więzadeł, stany zapalne ścięgna Achillesa, zapalenie rozcięgna podeszwowego, łokieć tenisisty, urazy w obrębie kolan, stany przeciążeniowe.

Kobiety, które rodziły przez cesarskie cięcie coraz częściej zapisują się do fizjoterapeuty, aby zapobiegać powstawaniu zrostów w bliźnie pooperacyjnej. Nawet, jeśli wystąpią zrosty, poprzez zabiegi można je rozluźnić i uelastycznić bliznę. Terapię manualną rozpoczyna się po 4-5 tygodniach od cesarki. Należy pamiętać, że fizjoterapia może stanowić również element profilaktyki np. wad postawy, powstawania odleżyn u osób obłożnie chorych, jak również korygowanie wad postawy, aby uniknąć późniejszych dolegliwości bólowych.

Do fizjoterapeuty należy zgłosić się jak najszybciej po wystąpieniu dolegliwości bólowych lub dyskomfortu w narządzie ruchu. Szybciej podjęta rehabilitacja daje większą możliwość na pełne wyleczenie schorzenia. Zamiast rozpoczynać od stosowania leków przeciwbólowych, warto udać się do specjalisty, by odnaleźć i wyeliminować przyczynę dolegliwości.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *