Ketonal Active na reumatoidalne zapalenie stawów – czy pomaga?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Jednym z objawów reumatoidalnego zapalenia stawów jest ból stawów, który utrudnia lub uniemożliwia codzienną aktywność. W celu jego złagodzenia można sięgnąć po środek przeciwbólowy z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Mechanizm ich działania polega na blokowaniu procesów zapalnych, które wywołują ból.

Ketonal Active na reumatoidalne zapalenie stawów – czy pomaga?

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą, która charakteryzuje się zmianami w obrębie tkanki łącznej. Dotyczy ona przede wszystkim małych oraz średnich stawów (po obu stronach ciała) i prowadzi do ich zniekształcenia, upośledzenia czynności i przykurczów, co ostatecznie jest przyczyną niepełnosprawności. Charakterystyczne objawy RZS to: ból i sztywność stawów, obrzęk, ograniczenie ruchomości oraz tzw. guzki reumatoidalne, czyli zgrubienia tkanki podskórnej.

Leczenie RZS ma na celu uzyskanie remisji choroby. Lekiem pierwszego rzutu jest metotreksat, ale stosuje się także leki biologiczne i glikokortykosteroidy. Złagodzenie dolegliwości bólowych jest możliwe dzięki niesteroidowym lekom przeciwzapalnym (NLPZ), do których należy m.in. Ketonal. W terapii stosuje się także fizjoterapię, zaopatrzenie ortopedyczne i wsparcie psychologiczne. Ważne jest też utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Czy Ketonal Active można stosować przy RZS?

W związku z tym, że Ketonal Active łagodzi stan zapalny, może być z powodzeniem stosowany przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Zmniejszenie lub zatrzymanie procesów zapalnych prowadzi do ustąpienia bólu reumatycznego. Można po niego sięgać w przypadku dolegliwości bólowych o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Ponadto Ketonal Active jest najbardziej znany właśnie z objawowego leczenia bólu pochodzenia mięśniowego, kostnego i stawowego.

Mechanizm działania Ketonalu Active

Substancją czynną Ketonalu Active jest ketoprofen – organiczny związek chemiczny należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Mechanizm jego działania polega na blokowaniu enzymu cyklooksygenazy COX-1 i COX-2. Enzym ten jest odpowiedzialny za syntezę prostaglandyn i leukotrienów, które są kluczowe w powstawaniu reakcji zapalnej, objawiającej się bólem i obrzękiem. Poza tym, że Ketonal Active działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, łagodzi również gorączkę (prawdopodobnie dzięki blokowaniu syntezy prostaglandyn w podwzgórzu).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak dawkować Ketonal Active przy RZS?

Ketonal Active zawsze należy przyjmować w najmniejszej skutecznej dawce. Dzięki temu zostaje zmniejszone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Zgodnie z ulotką jednorazowo można zażyć 1 kapsułkę, czyli 50 mg leku. W przypadku, gdy dolegliwości nie ustąpią, dopuszczalne jest powtarzanie tej dawki co 8 godzin. Jednakże Ketonalu Active nie powinno się stosować dłużej niż 5 dni. Modyfikacji tego schematu leczenia przeciwbólowego może dokonać tylko lekarz. Nie można samodzielnie wydłużać okresu przyjmowania leku.

Czy Ketonal Active jest bezpiecznym lekiem na RZS?

Stosowanie Ketonalu Active zgodnie z informacjami zawartymi na ulotce dołączonej do opakowania lub zaleceniami lekarza zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Warto również pamiętać, że ketoprofen ma bardzo krótki okres półtrwania, który wynosi 2 godziny. Oznacza to, że po tym czasie jego stężenie w organizmie zmniejsza się aż o połowę. Dzięki temu tkanki i narządy wewnętrzne nie są narażone na długotrwały kontakt z tą substancją.

Reakcje niepożądane, które mogą wystąpić po zastosowaniu Ketonalu Active, to głównie objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak: nudności, biegunka, wymioty, ból brzucha. Są one spowodowane podrażnieniem błony śluzowej żołądka. Niekiedy pojawia się ból głowy, senność, uczucie zmęczenia oraz reakcje alergiczne (wysypka, pokrzywka, świąd skóry, wstrząs anafilaktyczny). Wszystkie możliwe działania niepożądane oraz częstość ich występowania są opisane w ulotce.

Kiedy nie stosować Ketonalu Active?

Mimo że Ketonal Active jest uznawany za lek bezpieczny, nie może być stosowany przez wszystkich. Dotyczy to głównie dzieci poniżej 15 roku życia, kobiet ciężarnych i karmiących piersią. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które:

  • chorują na schorzenia ze strony układów krążenia i pokarmowego;
  • stosują niektóre leki (lit, metotreksat, inne środki z grupy NLPZ).

Po Ketonal Active nie powinny sięgać również te osoby, u których w przeszłości wystąpiła reakcja alergiczna na jeden z jego składników. W razie wątpliwości dotyczących stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *