Szukaj
Szukaj

Kalendarz ciąży trymestr po trymestrze

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Okres ciąży to niezwykły czas dla kobiety i jej bliskich. Każdy miesiąc przynosi zmiany dotyczące nie tylko rozwijającego się dziecka, ale również samej przyszłej mamy. Aby dokładnie wytłumaczyć przyszłym rodzicom, co dzieje się w kolejnych tygodniach ciąży, powstały tzw. kalendarze ciąży.

Kalendarz ciąży trymestr po trymestrze

To narzędzia, w których możesz dokładnie sprawdzić, jak rozwija się Twoja pociecha w kolejnych trymestrach. Kalendarze informują, jak aktualnie wygląda dziecko, jakie narządy się w nim kształtują, a także co dzieje się z przyszłą mamą.

Pierwszy trymestr ciąży

Kalendarz ciąży informuje, że pierwszy trymestr trwa od 1. do 13. tygodnia ciąży. W tym okresie kobieta może odczuwać wiele dolegliwości, takich jak bezsenność, wymioty, mdłości, gorsze samopoczucie. Ponadto u kobiet może wystąpić bolesność piersi, wahania nastroju, dolegliwości trawienne i zmiany upodobań kulinarnych. Następuje nieznaczny, wynoszący ok. 1-2 kg przyrost wagi lub przeciwnie – z powodu mdłości przyszła mama może nawet schudnąć.

W tym czasie tworzą się wszystkie narządy wewnętrzne płodu i zaczyna bić jego serce. Pod koniec tego okresu płód przypomina już miniaturę człowieka, doskonali ruchy chwytne, a także potrafi poruszać klatką piersiową. Lekarz może także określić płeć dziecka, jeśli się ono odpowiednio obróci. Pod koniec pierwszego trymestru maluch ma już ok. 6 cm i waży 14 g.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W pierwszym trymestrze kobieta powinna poddać się różnym badaniom, m.in. pomiarowi wagi, ciśnienia itp. Zaleca się też wykonanie badań przesiewowych pod kątem możliwych wad genetycznych, takich jak zespół Downa oraz inne choroby.

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr trwa od 14. do 26. tygodnia ciąży. W tym czasie wcześniejsze dolegliwości mijają i kobieta czuje się znacznie lepiej. W drugim trymestrze znacząco zmniejsza się również ryzyko poronienia.

Jeśli chodzi o płód, to zaczynają się u niego rozwijać zmysły. Dziecko zaczyna czuć smak, słyszeć i reagować na światło. Powstają również jego struny głosowe. Maluch ma zawiązki zębów stałych i potrafi otwierać oczy. Cały czas rosną jego narządy wewnętrzne. Nerki zaczynają pracować i wydzielać wodę płodową. Ciało malca jest pokryte drobnym meszkiem zwanym lanugo, który chroni je przed działaniem owych wód. Rozwija się układ moczowy, wykształcają mięśnie mimiczne. Kobieta wyczuwa ruchy dziecka. Może się u niej pojawić nadmierna pigmentacja na twarzy i ciele. Pod koniec tego czasu dziecko waży już ok. 1 kg i mierzy niemal 40 cm.

Trzeci trymestr ciąży

Według kalendarza ciąży trzeci trymestr trwa od 27. do 42. tygodnia ciąży. W tym czasie u kobiet mogą pojawiać się opuchnięcia nóg, żylaki, skurcze łydek i bóle pleców. Intensywnie rozwija się mózg dziecka, a sam maluch coraz bardziej zaczyna już przypominać noworodka. Zaokrągleniu ulegają jego policzki, które stają się bardziej pulchne. Dziecko mniej się rusza. Ze względu na to, że jest większe, a miejsce w brzuchu mamy nie zwiększa się, staje się ono mniej ruchliwe. Pod koniec tego trymestru dziecko waży już od ok. 2,5 do 3,6 kg.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *