Astygmatyzm to jeden z najpopularniejszych problemów, który dotyka osoby z wadą wzroku. Czym jest i w jaki sposób możesz go u siebie rozpoznać? Jeśli widzisz niewyraźnie, warto się nad tym pochylić jak najszybciej, aby nie dopuścić do szybkiego pogłębiania się wady.
Czym w ogóle jest astygmatyzm?
Astygmatyzm to inaczej niezborność rogówkowa. Zniekształca on pole widzenia z powodu niesymetrycznej rogówki oka. Wiąże się to z tym, że osoby mające tę wadę widza niewyraźnie, niezależnie od tego, jaką mają wadę wzroku. Oko po prostu nie jest w stanie samodzielnie wyostrzyć tego, co widzi. Taka osoba wymaga więc nieco innych okularów, które wyrównają jej wadę. Astygmatyzm ma około 40% osób, które mają problemy ze wzrokiem. Całe szczęście leczenie astygmatyzmu jest dzisiaj możliwe!
Z jakimi problemami jest związany astygmatyzm?
Astygmatyzm zazwyczaj jest bezpośrednio powiązany z osobami cierpiącymi na krótko- i dalekowzroczność. Jednak dotyczy to przede wszystkim wad wrodzonych, a nie nabytych z wiekiem. Ważne jest też to, że poziom astygmatyzmu może być różny u różnych osób i mierzy się go za pomocą dioptrii cylindrycznych. Może on doprowadzać, poza niewyraźnym widzeniem, do wykrzywiania się obrazu. To skutkuje tym, że osoby cierpiące na niego mogą mieć problemy z rozpoznawaniem podobnych do siebie cyfr oraz liter. Na przykład często zero jest mylone z „o”, z kolei „m” może być mylone z „n” itd.
Astygmatyzm może mieć wiele rodzajów
Popularność astygmatyzmu sprawiła, że aktualnie można wyznaczyć wiele jego rodzajów. Istnieje na przykład typ regularnie prosty, w którym to rogówka jest bardziej stroma w przekroju pionowym. Z tego powodu to właśnie w pionie następuje największe załamanie światła. Inne rodzaje to np. astygmatyzm regularny odwrotny bądź skośny. Można wyróżnić także takie typy jak:
- astygmatyzm krótkowzroczny zwykły;
- astygmatyzm krótkowzroczny złożony;
- astygmatyzm nadwzroczny zwykły;
- astygmatyzm nadwzroczny złożony;
- astygmatyzm mieszany.
Sprawdzenie, jaki masz typ astygmatyzmu może Ci pomóc w lepszym zrozumieniu, skąd bierze się Twoja wada oraz co dokładnie zniekształca. Taka świadomość może po prostu ułatwić Ci codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza jeśli zapomnisz okularów.
Objawy astygmatyzmu to nie tylko widzenie
Astygmatyzm wpływa nie tylko na same problemy ze wzrokiem. Może powodować również szereg innych objawów, pozornie z nim niezwiązanych. Mogą to być więc bóle oczu lub głowy, zwłaszcza jeśli nie nosisz okularów. Wiąże się to z większym wysiłkiem, jaki Twój organizm wkłada w poprawne widzenie i próbę odpowiedniego wyostrzenia obrazu. Możesz mieć również problemy z koncentracją oraz zaburzenia poczucia przestrzeni, zwłaszcza przy dużej wadzie.
To wszystko sprawia, że astygmatyzm powinno się leczyć. Jeśli zauważyłeś u siebie podobne objawy, jak najszybciej udaje się do lekarza, który pomoże ustalić Ci przyczynę problemu. W ten sposób przestaniesz martwić się migrenami oraz niewyraźnym widzeniem i szybko będziesz mógł zacząć funkcjonować tak, jak każda inna osoba!
Artykuł zewnętrzny