Im organizm starszy, tym trudniej o zachowanie pięknej, szczupłej sylwetki. Hormony szaleją, a metabolizm nieubłaganie zwalnia. Zmniejszona aktywność fizyczna, która również przychodzi wraz z wiekiem, sprzyja szybkiemu przybieraniu na wadze. Oprócz tego masa mięśniowa wyraźnie spada, co może dodatkowo utrudniać proces spalania niechcianej tkanki tłuszczowej.
Jak zdrowo schudnąć po 50-tce?
Nie podlega wątpliwości, że zrzucenie zbędnych kilogramów w tym wieku może nastręczyć wielu problemów. Odchudzanie nie jest już tak proste jak kilka czy kilkanaście lat temu, jednak nie jest niemożliwe, dlatego nie warto się demotywować przez fakty, na które nie mamy wpływu. Kluczem do sukcesu jest racjonalne i kompleksowe podejście do zamierzonego celu, odrobina samodyscypliny i niezbędnej wiedzy, które znacznie ułatwią zrzucenie zbędnych kilogramów. Sztuką jest wiedzieć, jak zdrowo schudnąć po 50-tce, bowiem źle przeprowadzona dieta i ćwiczenia mogą negatywnie odbić się na kondycji organizmu i powodować efekt jojo.
Ruch to zdrowie – Wstań z kanapy i zacznij ćwiczyć
Z wiekiem nasza aktywność fizyczna zdecydowanie się zmniejsza, a czasem nawet ogranicza do niezbędnego minimum. Wszędzie przemieszczamy się samochodem, wieczory i czas wolny spędzamy przed telewizorem, a o sporcie nie chcemy nawet słyszeć.
Masa mięśniowa zaczyna spadać wraz z osiągnięciem 40 roku życia. Wiotkie ciało nie jest jedyną konsekwencją takiego stanu rzeczy. Mięsień jest metabolicznie aktywny, co oznacza, że utrata jego masy wiąże się ze spowolnieniem metabolizmu. To z kolei przekłada się na wzmożone odkładanie tłuszczu. Warto wprowadzić trening siłowy minimum 2 razy w tygodniu. Ćwiczenia można wykonywać z wykorzystaniem własnej masy ciała w domowym zaciszu, a ci, którzy wolą skorzystać z profesjonalnego obciążenia, powinni rozważyć zakup karnetu na pobliską siłownię.
Oprócz treningu siłowego dobrze jest wspomóc się także treningiem aerobowym, który pozwoli usprawnić metabolizm i przyspieszyć spalanie niechcianej tkanki tłuszczowej. Spacery, bieganie, jazda na rowerze, skakanie na skakance, orbitrek, bieżnia… opcji jest wiele, dlatego warto wybrać tę, która będzie sprawiała nam przyjemność. Aby skrócić czas trwania redukcji, zwiększaj także spontaniczną aktywność fizyczną w ciągu dnia. Zamiast windy wybierz schody, do pobliskiego sklepu przejdź się na piechotę, a do pracy pojedź rowerem.
Dieta – klucz do pięknej sylwetki
Nie bez powodu mówi się, że dieta to 70% sukcesu w procesie odchudzania. Na nic zdadzą się długie godziny spędzone na siłowni, jeżeli zaraz po wyjściu z niej sięgniemy po pizzę czy inne wysokokaloryczne produkty. Sporządź zbilansowany plan żywieniowy oparty na chudym mięsie, produktach pełnoziarnistych, niskotłuszczowych, warzywach i owocach, a także orzechach. Aby usprawnić pracę metabolizmu, spożywaj pięć posiłków dziennie w zbliżonych odstępach czasu, najlepiej co 3-4 godziny. Jeżeli nie wiesz, ile kalorii musisz spożywać, aby chudnąć, skorzystaj z internetowych kalkulatorów zapotrzebowania kalorycznego.
Jakich produktów unikać?
W pierwszej kolejności należy odstawić wszystkie produkty wysokotłuszczowe, w tym niezdrowe przekąski i fast foody, a także każdego rodzaju słodycze. Nie daj się zwieść napisom typu “fit” na produktach i zawsze sprawdzaj ich etykietę przed zakupem. Jeżeli wykazują dużą zawartość tłuszczu i cukru, nie kupuj ich. Nie idź na skróty i nie sięgaj po gotowe dania z supermarketów, ponieważ są mało wartościowe i po ich spożyciu szybko ponownie poczujesz głód. Warto także przestawić się na gotowanie na parze oraz pieczenie zamiast smażenia w głębokim oleju.
Pomoc profesjonalnego dietetyka
Jeżeli czujesz, że samodzielne sporządzenie diety i planu treningowego jest za trudne, sięgnij po pomoc specjalisty. Dietetyk stworzy plan żywieniowy dostosowany do aktywności fizycznej, rodzaju pracy, możliwości zdrowotnych i fizycznych, a także preferencji smakowych i potencjalnych alergenów. To także dobry sposób na pobudzenie motywacji i zwiększenie samodyscypliny, gdyż będąc pod czyimś okiem trudniej jest zrezygnować z zamierzonych celów.
Najważniejszy jest balans
Warto pamiętać, że wypoczynek i regeneracja ciała są tak samo ważne jak dieta czy trening. Należy zadbać o odpowiednią liczbę godzin snu i raz na jakiś czas wybrać się np. na saunę, która nie tylko pomoże odpocząć po ciężkich ćwiczeniach, ale także poprawi metabolizm i oczyści organizm z zalegających toksyn. Nie przesadzaj z treningami, wystarczą 2-4 tygodniowo. Trenuj ciężko, ale rozsądnie.
Tabletki na odchudzanie – nie daj się zwieść!
Wielu producentów oferuje różnego rodzaju tabletki na odchudzanie, które w założeniu mają spalać tłuszcz. Tego typu obietnice należy traktować z przymrużeniem oka, ponieważ żadne suplementy diety nie są w stanie zastąpić zbilansowanej diety i odpowiednio dobranych ćwiczeń. Warto pamiętać, że zdrowe i racjonalne odchudzanie to klucz do pięknej sylwetki, która pozostanie niezmieniona przez długi czas. Gwałtowne zrzucenie dużej ilości kilogramów to gwarancja przykrego efektu jojo, problemów zdrowotnych i demotywacji do ponownego podjęcia próby walki o smukłą figurę.
Podsumowanie
Odchudzanie to trudny proces, który wymaga dużego samozaparcia i silnej motywacji. Nie zniechęcaj się, jeśli efekty nie będą przychodzić od razu. Stawiaj sobie małe cele, zamiast od razu rzucać się na głęboką wodę z zamiarem schudnięcia 10 kilogramów. Oszukaj swój mózg i zacznij od mniejszej liczby, a gdy już waga pokaże założoną liczbę, dostaniesz zastrzyku motywacji.
Artykuł sponsorowany