Szukaj
Szukaj

Jak wybrać najlepszy stół do masażu? Rodzaje, funkcje i parametry stołów

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Stół do masażu jest jednym z najważniejszych narzędzi pracy masażystów i fizjoterapeutów. Na rynku dostępne są liczne modele różniące się wielkością, wagą, funkcjonalnością i wieloma innymi parametrami. Warto zatem wiedzieć, jak wybrać najlepszy stół do masażu.

Jak wybrać najlepszy stół do masażu? Rodzaje, funkcje i parametry stołów

Stacjonarny czy mobilny stół do masażu?

Stół do masażu może być stacjonarny (do wykonywania zabiegów w gabinecie) lub mobilny (przenośny, czyli taki, który można zabrać do klienta). Wybór zależy oczywiście od specyfiki pracy konkretnego użytkownika stołu.

Stacjonarne stoły do masażu

Jak wybrać najlepszy stół do masażu? Rodzaje, funkcje i parametry stołów

Stacjonarne stoły do masażu mogą być duże i bardzo masywne. Waga nie ma tu wielkiego znaczenia, dlatego przy ich konstrukcji nie trzeba się ograniczać. W związku z tym stacjonarne stoły do masażu są zdecydowanie bardziej solidne, wygodne i mogą mieć rozmaite dodatkowe systemy czy funkcje, których brakuje w modelach przenośnych.

Przede wszystkim stacjonarne stoły do masażu mogą mieć hydrauliczne lub elektryczne systemy regulacji wysokości i pozycji poszczególnych segmentów. Pozwala to na wygodne dopasowanie ustawień do konkretnych przeprowadzanych zabiegów. Regulacja nie wymaga tu użycia siły i jest możliwa nawet z klientem leżącym na łóżku.

Modele stacjonarne mogą też mieć znacznie więcej regulowanych segmentów niż mobilne stoły do masażu. W niektórych modelach możliwe jest indywidualne ustawienie nawet 7 segmentów, w tym części środkowych, co daje np. efekt zastosowania półwałka lędźwiowego.

Ponadto stacjonarne stoły do masażu przeważnie są dla klientów znacznie wygodniejsze od modeli przenośnych. Ponieważ gabaryty, podobnie jak waga, nie mają tu wielkiego znaczenia, stoły te mogą mieć znacznie większą szerokość oraz grubsze wypełnienia piankowe zapewniające leżącemu wygodę. Często też wyposażone są w zagłówki z podłokietnikami.

Mobilne stoły do masażu

Jak wybrać najlepszy stół do masażu? Rodzaje, funkcje i parametry stołów

Zasadniczą wadą modeli stacjonarnych jest duża waga, gabaryty i brak opcji składania. Nie da się zatem z nimi podróżować do klientów. Dla osób pracujących w terenie odpowiednie będą zatem mobilne stoły do masażu, znane również jako stoły przenośne czy składane.

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać mobilny stół do masażu, pomyśl przede wszystkim o jego wadze. To od niej zależy, jak łatwy będzie w transporcie. Jeśli robisz zabiegi u klientów, pamiętaj, że musisz nie tylko dojechać pod wskazany adres, ale często też wejść ze stołem po schodach.

Warto więc wybierać modele możliwie lekkie, ale przy tym stabilne i wygodne dla klientów. To zawsze jest pewien kompromis, ponieważ z praktyki wynika często, że stół cięższy będzie zarówno solidniejszy, jak i bardziej komfortowy (bo może być bardziej rozbudowany). Pamiętaj też, że transport stołu można sobie ułatwić, stosując odpowiednie wózki lub pokrowce plecakowe.

Wybierając mobilny stół do masażu, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wagę, ale także na szerokość, możliwość regulacji wysokości oraz łatwość składania i rozkładania. Im szerszy stół, tym wygodniejszy dla klienta, ale też cięższy. Regulacja wysokości musi być możliwa w odpowiednim zakresie (by zapewnić wygodne wykonywanie zabiegów), ale musi też przebiegać lekko i sprawnie.

Stół do masażu na drewnianym lub aluminiowym stelażu

Wybierając stół do masażu – czy to stacjonarny, czy mobilny – trzeba też zdecydować, z jakiego materiału ma być wykonany jego stelaż. Ma to znaczenie zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne.

Stoły do masażu mogą mieć konstrukcję z aluminium lub drewna. Oba materiały mają swoje zalety i wady. Aluminiowe stoły do masażu są o ok. 10% lżejsze od drewnianych. Poleca się je zatem do zastosowań w terenie. Są też odpowiednie do wykorzystania w plenerze, ponieważ aluminium jest odporne na wilgoć i czynniki atmosferyczne.

Drewniane stoły do masażu wyróżnia przede wszystkim doskonały wygląd. Naturalna barwa i rysunek usłojenia drewna pomagają stworzyć miły, ciepły i przytulny klimat. Takie stoły doskonale sprawdzają się więc w formie stacjonarnej. Są chętnie wykorzystywane w salonach SPA i gabinetach masażu relaksacyjnego, aromaterapii czy bioenergoterapii, gdzie atmosfera ma duże znaczenie.

Wymiary stołu do masażu

Ważną kwestią dotyczącą tego, jak wybrać stół do masażu, są wymiary. Wysokość wpływa na wygodę przeprowadzania zabiegów, z kolei szerokość ma duże znaczenie dla komfortu klienta.

Wysokość stołu do masażu musi być dopasowana do wzrostu osoby przeprowadzającej zabiegi. To bardzo istotne nie tylko dla wygody, ale też dla zdrowia masażysty, który przy pracy powinien zadbać o własny układ ruchowy. Źle dobrana wysokość stołu do masażu spowoduje, że masażysta będzie musiał przyjmować pozycje obciążające kręgosłup, mięśnie i stawy, a to może prowadzić do bólu i innych konsekwencji zdrowotnych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak zatem wybrać stół do masażu o odpowiedniej wysokości? Uznaje się, że masażysta powinien móc położyć na blacie całe dłonie, stojąc przy stole z rękoma prosto wyciągniętymi w dół. Prawidłowa wysokość zależy zatem od wzrostu.

Większość stołów do masażu ma regulowaną wysokość, dzięki czemu można ją łatwo dopasować do indywidualnych potrzeb. W zależności od modelu regulacja może być ręczna, hydrauliczna lub elektryczna.

Kolejna ważna kwestia to szerokość stołu do masażu. Uznaje się, że im szerszy stół (oczywiście w granicach rozsądku), tym większy komfort pacjenta. Zwiększona powierzchnia pracy to także wygodniejsze przeprowadzanie zabiegu, ale do pewnej granicy. Stół zbyt szeroki będzie wymagał od masażysty wychylenia się i sięgania dalej, a to związane jest z większym wysiłkiem i mniejszym komfortem działania.

Przyjmuje się zatem, że szerokość stołu do masażu nie powinna być mniejsza niż 60 cm, ale jednocześnie za znacznie bardziej praktyczne i uniwersalne uznaje się, stoły minimum 70 cm. Zbyt wąski stół nie będzie bowiem odpowiedni dla osób o większej posturze. Ten wymiar może być znacznie większy, szczególnie w przypadku stacjonarnych stołów do masażu, które osiągają szerokość nawet 100 — 120 cm.

Wygodny i higieniczny stół do masażu – pianka i tapicerka

Dla wygody klienta ważne są nie tylko wymiary stołu do masażu, ale także jego powierzchnia – miękkie obicie i tapicerka.

Odpowiednio dobrana grubość pianki nie tylko zapewnia miękkie podłoże, ale też tłumi drgania powstające podczas wykonywania zabiegów. Warto więc wybierać grubsze pianki – zarówno do stołów stacjonarnych, jak i mobilnych. Ich objętość wpływa bowiem znacząco na wygodę leżącego, a nie zwiększa znacząco wagi stołu.

Poza grubością liczy się także gęstość pianki. Pozornie może się wydawać, że pianka o mniejszej gęstości jest wygodniejsza, bo jest bardziej miękka. Jednak okazuje się, że takie wypełnienie szybciej się wyrabia i niszczy. W wyniku nacisku pianka o małej gęstości ulega znacznej kompresji (po prostu się zgniata), zmniejsza więc swoja objętość i robi się niewygodna.

Stoły do masażu z gęstszą pianką dłużej zachowują więc swoje właściwości. Taka pianka jest nieco twardsza, ale w dłuższej perspektywie zapewnia klientom większą wygodę.

Równie ważna jest tapicerka. Stoły do masażu powinny być obite materiałami mocnymi, odpornymi na ścieranie i higienicznymi, a więc niewrażliwymi na działanie detergentów i środków dezynfekcyjnych. Przeważnie stosuje się więc tworzywa sztuczne — PVC (polichlorek winylu) lub PU (poliuretan).

Zaletą stołów z tapicerką PVC jest trwałość i niższa cena. Jest to materiał dosyć miękki, sprężysty i nieźle wyglądający, ale nie tak miły w dotyku jak PU. Ponadto nie przepuszcza wilgoci i nie “oddycha”, może więc powodować nadmierne pocenie.

Tapicerki PU mają właściwości zbliżone do naturalnej skóry i są jej dobrym zamiennikiem. Wykazują się miękkością, trwałością i przepuszczalnością wilgoci oraz powietrza. Są więc przyjemniejsze i wygodniejsze dla klientów, jednak wymagają dokładniejszego czyszczenia po każdej sesji. PVC wystarczy natomiast dobrze przetrzeć, używając środka dezynfekcyjnego

Stół do masażu i zabiegów różnego rodzaju

Jak wybrać najlepszy stół do masażu? Rodzaje, funkcje i parametry stołów

Wybierając stoły do masażu, trzeba się kierować również tym, jakie zabiegi będą na nich przeprowadzane. Do terapii manualnych konieczne są stoły o maksymalnej stabilności. W przypadku modeli mobilnych warto więc wybierać te z dodatkową nogą stabilizującą na środku blatu.

Przy masażach relaksacyjnych priorytetem powinna być wygoda pacjenta. Sprawdzą się więc szersze stoły do masażu z wygodnym podgłówkiem, grubą pianką i przyjemną w dotyku tapicerką.

Przy masażach twarzy czy stóp liczy się ergonomia i łatwy dostęp do odpowiednich części ciała. Uwagę warto więc zwrócić na obecność regulowanych segmentów pozwalających na ustawienie ciała klienta w pozycji wygodnej zarówno dla niego, jak i dla masażysty.

Z kolei do masażu sportowego, wykonywanego w terenie, należy wybrać stoły lekkie, bardzo mobilne, a przy tym odporne na warunki atmosferyczne.

Wybór odpowiedniego stołu do masażu nie jest więc taki łatwy. Uwzględnić trzeba przy nim liczne czynniki związane z wygodą klienta, ergonomią pracy czy funkcjonalnością samego stołu. Doskonałej jakości stoły oraz inne akcesoria znaleźć można na stronie domasazu.pl. To profesjonalny sklep oferujący szeroki wybór przenośnych i stacjonarnych stołów o różnej budowie, parametrach i zastosowaniu.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 odpowiedzi

  1. Dla masażystów pracujących głównie w miejscach o łatwym dostępie (na przykład hotelach, spa itp.) nieco cięższy, ale bardziej solidny i wygodny stół, może okazać się lepszym rozwiązaniem.
    Również dla masażystów specjalizujących się w konkretnych technikach, takich jak na przykład masaż tajski czy shiatsu, gdzie wymagane są stoły o specyficznej konstrukcji, mobilność może być mniej istotna niż ergonomia i funkcjonalność. Równie istotne jak wybór stołu, jest dobranie odpowiednich akcesoriów, takich jak poduszki pod kolanami czy pod szyję, które znacząco podnoszą komfort i skuteczność zabiegów. W przypadku niektórych technik, te akcesoria są wręcz niezbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *