Trening siłowy jest bardzo wymagający dla całego ciała, pozwalając mu się rozwijać, rosnąć i kształtować. Niestety, nie jest on tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Trudność ta wynika z możliwości różnego rodzaju wypadków, które mogą być niezwykle szkodliwe dla zdrowia, a nawet i życia. Jest wiele powodów, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo urazów i uszkodzeń. Co najczęściej je powoduje i jak można ich uniknąć?
Błędy przed treningiem – czego unikać?
Mogłoby się wydawać, że błędy treningowe mogą wystąpić tylko w czasie samej aktywności – nic bardziej mylnego. Warto porozmawiać zarówno o tym, co może zdarzyć się przed, w czasie, jak i po treningu. Na co powinniśmy zwracać uwagę?
Jednym z najczęstszych problemów, które można spotkać na siłowni, to brak rozgrzewki przed ćwiczeniami. Wiele osób przechodzi wprost do dużych ciężarów, kiedy ich mięśnie nie są wystarczająco rozgrzane i rozciągnięte, aby sobie z nimi poradzić. Warto za przykład postawić sobie wykonywanie przysiadów ze sztangą, które bez rozgrzewki będą często prowadzić do bardzo niepoprawnej formy, szczególnie w okolicach odcinka lędźwiowego. Może to powodować bardzo ostre bóle kręgosłupa, a nawet wypadnięcie dysku.
Dla rozwiązania tego problemu należy postawić na 10-15 minut lekkich ćwiczeń aerobowych, takich jak rowerek lub bieżnia, a następnie skupić się na rozciągnięciu tych mięśni i ścięgien, które w danym dniu będą najbardziej użytkowane.
Jak uniknąć błędów podczas treningu?
Wiedząc już, co robić przed treningiem, warto skupić się na samych ćwiczeniach. Wiele osób, szczególnie początkujących, ale też bardziej doświadczonych, bardzo pragnie udowodnić przed sobą i innymi, że są silni. W wyniku tego próbują podnieść ciężary, które nie są dla nich przeznaczone. To przenosi nas do problemu, którym jest niepoprawna forma wykonywanego ćwiczenia ze względu na zbyt dużą liczbę kilogramów.
W dzisiejszych czasach naprawdę nie potrzeba wiele, aby zacząć poprawnie ćwiczyć. Świat fitnessu rozwinął się na tyle, że miliony stron oferują dokładne poradniki, jak poprawnie ćwiczyć – zarówno w formie filmików, jak i innych. Jednak najlepszą formą, którą można zagwarantować sobie dokładny i bezpieczny trening, jest odczuwanie swojego ciała. Jeśli czujemy jakiekolwiek dolegliwości ze strony stawów i ścięgien, warto zastanowić się nad danym ćwiczeniem i naszą formą jego wykonywania. Możliwe, że coś nie zostało stworzone dla mobilności naszych stawów.
Jak widać, zestawy kulturystyczne to nie wszystko, jeśli chodzi o budowanie dobrej sylwetki i siły. Najważniejsza podczas pracy mięśni jest praca samego umysłu i dokładne odczuwanie własnego ciała.
Najczęstsze błędy po treningu – jak im zapobiec?
Mówiąc o błędach treningowych, nie można zapomnieć o jednym, który afektuje tak naprawdę wszystkie inne sfery. Mowa oczywiście o niewystarczającym odpoczynku, bez którego mięśnie nie mogą się w pełni zregenerować. W ten sposób uszkadzamy je coraz bardziej, co wiązać się będzie nie tylko z trudnością w ich rozbudowanie, ale również z możliwością poważnych szkód na zdrowiu. Nagłe skurcze mogą powodować nie tylko chwilowy ból, ale też ostry uraz, gdy ciężar poleci na nasze ciało.
Dobry trening to przede wszystkim bezpieczny trening. Warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej formy ćwiczenia, dzięki czemu zredukowany zostanie stres na kręgosłupie i stawach. Nie wolno też zapominać o okołotreningowych rytuałach, bez których łatwo uszkodzić swoje ciało.
Artykuł sponsorowany