Ból mięśni często bywa spowodowany przeziębieniem lub grypą. Wtedy zazwyczaj towarzyszą mu takie objawy jak: ogólne osłabienie, ból głowy, gorączka, dreszcze. Dolegliwości bólowe w obrębie mięśni mogą mieć jednak całkiem inne przyczyny. Czasem powodem są przeciążenia lub kontuzje, w wyniku których w danym miejscu wytworzył się stan zapalny. W niektórych przypadkach ból w mięśniach może być też pierwszym objawem poważniejszych schorzeń, dlatego nigdy nie wolno go lekceważyć. Skąd się biorą bóle mięśni i jak sobie z nimi radzić?
Ból mięśni – najczęstsze przyczyny
Powodów, dla których bolą mięśnie, może być wiele. Dolegliwości występują często po intensywnym wysiłku fizycznym i wynikają z mikrouszkodzeń mięśni, czyli tzw. zakwasów. Bóle mięśni stanowią także jeden z symptomów grypy lub przeziębienia. Jeżeli dopadnie nas infekcja, warto zwrócić uwagę na dodatkowe objawy, takie jak: ogólne osłabienie, gorączka, dreszcze, katar czy ból gardła.
Warto wiedzieć, że bóle mięśni niepołączone z aktywnością fizyczną mogą wskazywać nie tylko na przeziębienie, ale również inne, często poważniejsze schorzenia. Dlatego jeżeli dolegliwości się utrzymują, a my nie jesteśmy w stanie podać, skąd biorą się bóle mięśni, powinniśmy odwiedzić lekarza w celu głębszej diagnostyki.
Jakie choroby mogą powodować ból mięśni?
Bóle mięśni mogą towarzyszyć niektórym chorobom zakaźnym (ospa, różyczka), a także chorobom przewlekłym (cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, nadczynność tarczycy). Objawy związane z dolegliwościami bólowymi w obrębie mięśni występują także przy boreliozie czy zespole przewlekłego zmęczenia.
Wielokrotnie ból mięśni związany jest ze stanem zapalnym w obrębie stawu. Może to świadczyć o chorobach reumatycznych lub być wynikiem urazów i kontuzji.
Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna bólu mięśni, jeżeli dolegliwości są na tyle silne, że zaburzają codzienne funkcjonowanie i nie ustępują pomimo leczenia, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.
Jak leczyć ból mięśni?
Leczenie bólu mięśni powinno odbywać się przyczynowo. Jeżeli jednak mamy do czynienia jedynie z zakwasami lub bólem przeciążeniowym, maści przeciwbólowe oraz tabletki powinny pomóc. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przeziębienia. Kiedy dopadnie nas infekcja, powinniśmy zacząć działać jak najszybciej, stawiając na odpoczynek, naturalne witaminy oraz środki na przeziębienie, takie jak dostępny bez recepty Aspirin. Lek ten pomoże nie tylko przy przeziębieniu i grypie. W składzie produktu znajdziemy kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbólowo, a więc sprawdzi się także przy bólu przeciążeniowym oraz złagodzi dolegliwości, gdy przyczyną są inne schorzenia.
Ból mięśni dopaść może każdego. Narzekają na niego nie tylko sportowcy i osoby starsze. Zwyrodnienia w mięśniach mogą pojawić się nawet w wyniku jednorazowego nadmiernego wysiłku fizycznego. I choć w większości przypadków dolegliwościom można łatwo zapobiec, jeżeli ból utrzymuje się długo, nie lekceważmy go i skontaktujemy się z lekarzem.
Artykuł sponsorowany