Pewnie każdy wie, czym jest prawidłowe odżywianie, jednak nie każdy odżywia się zgodnie ze standardami zdrowego żywienia. Nie jest to zaskakujące, ponieważ wielu ludzi uważa, że tylko osoby zamożne mogą sobie pozwolić na prawidłowe i zdrowe jedzenie. W rzeczywistości ta opinia jest błędna, gdyż naprawdę można jeść zdrowe posiłki o wysokiej jakości, nie wydając na ten cel wielkich sum pieniędzy i dziś powiemy Ci, jak to robić w sposób poprawny.
10 reguł zdrowego odżywiania
Przestrzegając prostych zasad zdrowego odżywiania, można nie tylko zadbać o swoje zdrowie, ale także oszczędzać z dnia na dzień drobne kwoty, które ostatecznie dadzą imponującą oszczędność. Zaoszczędzone środki można z kolei przeznaczyć na zakup droższych rzeczy.
1. Zadbaj o przygotowanie posiłków w domu
Koszt przeciętnego obiadu w restauracji, składającego się z dania głównego, sałatki, napoju i deseru, wyniesie około 20 zł. W domu możesz zaoszczędzić co najmniej 50% tej kwoty, rezygnując jednocześnie z produktów niskiej jakości, aromatów itp. Jeśli w pracy często musisz jeść w trakcie jej trwania lub w drodze, zadbaj o jak najbardziej obfite śniadanie, z kolei świeże lub suszone owoce świetnie nadadzą się jako przekąska. Wsparciem w poszukiwaniu produktów do przygotowania zdrowych posiłków stanie się gazetka Biedronki – co tydzień informuje o zniżkach na zdrowe artykuły spożywcze, w tym owoce, warzywa i nabiał, które powinny codziennie pojawiać się na naszym stole.
2. Proste opakowania
Nie przepłacaj za piękne i kolorowe opakowanie, ale pamiętaj, aby zwrócić uwagę na skład produktu. Spożywane pokarmy powinny zawierać jak najmniej konserwantów, dodatków i barwników. Co więcej, takie „proste” produkty są znacznie tańsze. Dodatkowo możesz łatwo oszczędzać na produktach z gazetkami z supermarketów – informują o zniżkach zarówno na produkty klasy premium, jak i te klasyczne, tanie i naprawdę korzystne dla zdrowia.
3. Kupuj wielopaki
Mąka, makarony, twaróg lub konserwy rybne w wielopakach kosztują znacznie mniej, niż kupowanie pojedynczych produktów, a jednocześnie są podstawą zdrowego odżywiania. Im większa objętość paczki, tym niższa cena. Oczywiście trzeba monitorować datę ważności produktów i nie kupować twarogu, mleka i innych łatwo psujących się towarów na zapas.
4. Nie kupuj produktów szkodliwych dla zdrowia
Jeśli nie możesz w 100% przestrzegać tej zasady, zadbaj przynajmniej o to, by zmniejszyć ilość tego typu produktów na Twoim stole. Wędzona kiełbasa, kawior, pieczywo, ciasta i słodycze są niezłym wyborem na świąteczny stół, ale w codziennym menu lepiej z nich zrezygnować. Mogą zaszkodzić zdrowiu, a dodatkowo ich cena często jest naprawdę wysoka.
5. Pij więcej płynów
Wcale nie musisz kupować drogiej wody mineralnej – wystarczy codzienne spożycie wody z kranu z dodatkiem kilku kropel cytryny. Woda usuwa z organizmu toksyny, przyspiesza metabolizm i poprawia przebieg reakcji biochemicznych. W wodzie nie ma absolutnie żadnych kalorii.
6. Ogranicz spożycie alkoholu
Tak samo, jak w przypadku produktów szkodliwych dla zdrowia, alkohol kosztuje dużo i nie ma nic wspólnego ze zdrowym odżywianiem. Warto zatem maksymalnie zrezygnować z jego spożycia.
7. Jedz większą ilość kasz
Przygotowanie kaszy jest bardzo ekonomiczne, a ten produkt jest korzystny dla naszego zdrowia, gdyż stanowi źródło energii dla organizmu. Aby szybko nie znudzić się spożywaniem kaszy, dobrze jest zmieniać rodzaje zbóż. Zatem, jęczmień, kukurydza, proso, ryż, pszenica, owies, kasza manna są niedrogie, a korzyści płynące z ich spożycia są odczuwalne niemal natychmiast.
8. Kupuj sezonowe owoce i warzywa
Jest to ważne źródło witamin, niezbędnych zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, ponadto sezonowe produkty kosztują znacznie taniej niż te sprowadzane z zagranicy.
9. Przed wizytą w sklepie sporządzaj listę zakupów
Najlepiej, jeśli taka lista będzie opierać się na wcześniej ustalonym menu przewidzianym na cały tydzień. W taki sposób w Twoim koszyku znajdą się wyłącznie zdrowe i pożywne produkty, które kupisz dodatkowo w niskich cenach.
10. Przed każdym wyjściem do sklepu zjedz dobry posiłek
Barwniki, aromaty i konserwanty zawarte w produktach szkodliwych sprawiają, że nasze receptory smakowe i węchowe aktywizują się. Jeśli chcesz odżywiać się w sposób zdrowy, przed wizytą w sklepie obowiązkowo zjedz dobry posiłek, by nie kupować zbędnych produktów.
Bilans – to ważne
Śledź równowagę tłuszczów, białek i węglowodanów w swojej diecie. Każdego dnia nasz organizm powinien otrzymywać 20-30% białka z ogólnej ilości spożywanego pokarmu, 50-70% węglowodanów i 20-30% tłuszczów. Węglowodany znajdują się w warzywach, owocach i zbożach. Białko może być dostarczane do organizmu poprzez produkty mleczne, mięso i ryby. Tłuszczów, olejów roślinnych i zwierzęcych nie można przypisać do tanich produktów, ale dzienne zapotrzebowanie na nie jest bardzo małe, więc po przeliczeniu cena produktów, w których są zawarte, okazuje się niska.
Mamy nadzieję, że nasze zalecenia okażą się dla Ciebie przydatne i pomogą nie tylko oszczędzać pieniądze w domowym budżecie, ale także na co dzień zadbać o zdrowie całej rodziny.
Artykuł sponsorowany