Szukaj
Szukaj

Jak i czym wspierać rozwój dziecka?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Na ogólny rozwój dziecka ma wpływ bardzo wiele czynników. Ważne jest, aby jako rodzic stanowił dla dziecka podporę oraz wsparcie w poznawaniu otaczającego go świata. Jak i o czym rozmawiać z małym dzieckiem? Jak skutecznie wzmacniać wartość dziecka?

Jak i czym wspierać rozwój dziecka?

Bezcenny czas w domu

Oczywistym jest fakt, że dom to miejsce, w którym dziecko powinno czuć się najbezpieczniej. To przestrzeń, w której w pierwszych latach życia spędza najwięcej czasu oraz odkrywa ją jako pierwszą. Przede wszystkim jest to przestrzeń, którą dziecko zna najlepiej i w której czuje się najswobodniej. Z tego też względu dom stanowi najlepsze miejsce do poznawania nowych rzeczy oraz nabywania kolejnych umiejętności. Bardzo ważne jest zatem, aby nie zaniedbywać wszelkiego rodzaju rozwijających zabaw z dzieckiem w domu. Spędzanie czasu z dzieckiem w domu to również świetna i niepowtarzalna okazja do wzmacniania więzi z maluszkiem.

Jak i o czym rozmawiać z małym dzieckiem?

Rozmowy z dzieckiem oraz dobór odpowiednich tematów mogą wydawać się skomplikowane. Emocje małych dzieci, tak samo jak postrzeganie przez nie świata, są zgoła odmienne niż w przypadku dorosłych. Co więcej, wydawać się może, że małe dzieci nie rozumieją tego, co dzieje się wokół nich i nie wchodzą w interakcje z dorosłymi ludźmi. Nie jest to jednak prawda, a maluszki rozumieją zdecydowanie więcej, niż może nam się wydawać. Z tego też powodu ważne jest, aby jak najwięcej mówić do dziecka. Oczywiście podczas konwersacji należy używać możliwie jak najprostszego języka. Ważne jednak, aby unikać wszelkiego rodzaju „dźwięków”, które naszym zdaniem wydawane są przez dziecko i przez to też lepiej przez nie rozumiane. Tematy rozmów powinny być dopasowane do wieku dziecka. Pamiętaj również, aby nie okłamywać dziecka „dla jego własnego dobra” – jeżeli zapyta ono przykładowo o tematy ze sfery seksualnej, postaraj się tłumaczyć za pomocą porównań i prostego języka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Najlepsze zabawy i zabawki dla dziecka

Wielu rodziców zastanawia się, jak się bawić z małym dzieckiem, aby czas ten nie był czasem zmarnowanym. Zabawa to dla maluszka nie tylko forma rozrywki, ale przede wszystkim okazja do poznawania świata znajdującego się wokół niego. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka stanowi bardzo ważny element jego wzrastania. W tym celu pamiętaj, aby dostosowywać zabawy i zabawki do wieku maluszka. Wbrew pozorom zabawki, które stymulują jednocześnie kilka zmysłów, są głośne i bardzo kolorowe, nie zawsze spotkają się z aprobatą dziecka. Wręcz przeciwnie, mogą go jedynie zdenerwować i zestresować. Rozwijające zabawki dla malucha to te, które mają za zadanie pobudzać pojedyncze zmysły dziecka oraz skupiają się na rozwijaniu jednej konkretnej czynności, np. chodzenia. Świetną okazją nie tylko do rozwijania maluszka, ale także do budowania wspólnych więzi jest czytanie wszelkiego rodzaju książeczek i bajek dla dzieci. Możesz robić to już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Pamiętaj również, że codzienne aktywności, takie jak np. kąpiel, to także świetna okazja do rozwijania dziecka poprzez różnego rodzaju gry i zabawy, takie jak przykładowo wspólne nazywanie poszczególnych części ciała.

Wzmacnianie wartości i motywowanie dziecka

Świadomość własnej wartości u dziecka jest niezwykle ważna i pozwala mu na codzienne odkrywanie świata. Aby dziecko mogło ją wykształcić, powinnaś pozwolić mu na jak największą samodzielność. Jego samoocena będzie z pewnością budowana w zdrowy sposób, kiedy dziecko zauważy, że radzi sobie z zadaniami. Nie karć go również w momencie, kiedy popełnia błędy lub robi coś po swojemu – pamiętaj, że jest to odrębna istota, która rozwija się na własny, niepowtarzalny sposób. Zamiast zwracania uwagi i wytykania błędów, zasugeruj maluchowi alternatywne rozwiązania, do których możecie dojść wspólnie. Ważne jest również zapewnienie dziecku bezwarunkowej miłości. Świadomość maluszka, że jest kochany za to, że po prostu jest, nie zaś za to, co robi, pozwala wychować szczęśliwe dziecko, które w przyszłości ma duże szanse stać się świadomym i szczęśliwym dorosłym.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *