Reklama

Jak dobrać poduszkę ortopedyczną?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Ludzie uwielbiają spać – dowodami niech będą fakty, iż w łóżku spędzamy średnio 7 godzin dziennie, a łącznie przesypiamy około 20 lat życia. Dlatego warto zadbać o wysoką jakość snu i wybrać odpowiednią poduszkę. Z pomocą przychodzi poduszka ortopedyczna. Warto ją kupić nie tylko do celów leczniczych, gdyż doskonale sprawdza się również profilaktycznie. Dzięki niej będziemy mogli dłużej cieszyć się zdrowym kręgosłupem oraz wysoką jakością snu. Jeżeli jednak już zaczęło się u Was coś „psuć”, to taka poduszka może pomóc to naprawić. Jak zatem dobrać odpowiednią poduszkę ortopedyczną? Jak na niej poprawnie spać i który model będzie najlepszy? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej!

Jak dobrać poduszkę ortopedyczną?

Co to jest poduszka ortopedyczna?

Mówiąc najprościej, poduszka ortopedyczna to poduszka, która pomoże naszemu kręgosłupowi odpoczywać. Dzięki niej zachowa on dogodną pozycję, ale jednocześnie pozostanie w swojej naturalnej krzywiźnie, czyli lordozie szyjnej. To właśnie dzięki takiej pozycji nasze mięśnie i więzadła szybciej się zregenerują po całym dniu, a my rano będziemy mogli cieszyć się ich dobrą formą. Poduszka odciąży również nasze krążki międzykręgowe. Wbrew pozorom, nie tylko zawody, w których pracuje się fizycznie, powodują, że jesteśmy narażeni na różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa. Dotyczy to również czynności, które wykonujemy na co dzień. Dlatego właśnie warto zadbać o to, żeby chociaż w trakcie snu nasz kręgosłup mógł po prostu… odpocząć.

Poduszka ortopedyczna w odróżnieniu od zwykłych poduszek różni się tym, że nie zmienia w niekontrolowany sposób swojego ułożenia. Jeżeli więc w nocy ułożymy się w niefortunnej dla naszego ciała pozycji, to poduszka ortopedyczna nam na to zwyczajnie nie pozwoli. Wbrew powszechnie słyszanej opinii, poduszki takie nie są przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju problemami z kręgosłupem. Nadają się one dla każdego i można używać ich również profilaktycznie.

Jak dobrać najlepszą poduszkę ortopedyczną?

Aby wybrać odpowiedni dla siebie produkt, musimy najpierw odpowiedzieć na trzy bardzo ważne pytania. Po pierwsze: w jakiej pozycji sypiasz najczęściej? Czy zasypiasz na boku, a może na plecach? Po drugie powinieneś wiedzieć, ile ważysz i jaki jest Twój wzrost. I po trzecie – znać rozstaw Twoich barków. Kiedy już na wszystkie pytania odpowiesz, to możesz zacząć wybierać najlepszą poduszkę ortopedyczną.

Jeżeli sypiasz na plecach, to dobra dla Ciebie będzie poduszka miękka i nieco niższa. Warto uważać, bo w tej pozycji kręgosłup bywa wypchnięty do góry, co często powoduje jego zmęczenie. Poduszki ortopedyczne mają specjalne wcięcie, które pozwoli to poprawić. Najgorzej będzie, kiedy śpisz na brzuchu. Żaden lekarz nie powie, że jest to dobra pozycja. Jeżeli jednak jesteś uparty i twierdzisz, że nie da się tego zmienić, to polecane są płaskie, zwykłe poduszki ortopedyczne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Najwięcej osób sypia jednak na boku. I tutaj warto się zainteresować poduszką, która ma specjalny wałek. Będzie on służył za swojego rodzaju wypełnienie pomiędzy kręgosłupem a barkiem. Jeżeli zastanawiasz się, czy ma być ona twarda, czy nie, to wszystko zależy od Twoich preferencji. Lepsze jednak będą modele średnio-twarde, ponieważ będą się mniej odkształcać. Jeżeli szukamy poduszek dla osób o dużej masie ciała, to najlepiej zainwestować w te nieco twardsze. Pamiętaj, aby sprawdzać również certyfikaty, które każda odpowiednio wykonana poduszka ortopedyczna powinna uzyskać. Na rynku pojawiło się wiele produktów imitujących te lecznicze, więc warto być czujnym.

Dobra poduszka ortopedyczna powinna być wypełniona specjalnym materiałem, który umożliwia jej deformację. Mamy dwie możliwości, a każdy materiał przynosi inne korzyści. Pianka poliuretanowa jest idealną opcją dla osób, które kupiły produkt tylko dla profilaktyki. Jest tańsza niż ta w przypadku drugiej opcji, ale również sprawdza u osób mniej wymagających.

Na rynku dostępna jest również pianka termoplastyczna. Jest ona wskazana dla osób z problemami kręgosłupa oraz tych, które regularnie odczuwają bóle w tamtych rejonach. Ten materiał pomaga równomiernie rozłożyć ciężar, a do tego reaguje na temperaturę ciała użytkownika. Jest to jednak nieco droższa opcja, której cena utrzymuje się powyżej 200 złotych.

Poduszka ortopedyczna – dla każdego

Wiesz już zatem jak spać na poduszce ortopedycznej, czym się kierować podczas jej wyboru oraz dla kogo jest przeznaczona. W związku z tym sprawdź ranking poduszek ortopedycznych naszego partnera. Nie pozostaje więc nam nic innego jak tylko życzyć dobrej, wygodnej nocy, która z taką poduszką na pewno taka będzie.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.