Szukaj
Szukaj

Jak dbać o stopy – poradnik od A do Z

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

O stopy warto dbać przez cały rok, nie tylko w sezonie „klapkowym”. Aby były miękkie i gładkie, wystarczą regularne zabiegi w domowym zaciszu. Z kolei w przypadku problemów, takich jak pękające pięty czy odciski, możemy sięgać po dedykowane preparaty. Jak dbać o stopy bez pomocy specjalistów?

Jak dbać o stopy - poradnik od A do Z

Jak dbać o stopy, czyli podstawy higieny i pielęgnacji

Na stopach znajduje się najwięcej gruczołów potowych, stąd podstawą pielęgnacji stóp jest ich odpowiednia higiena. Jeśli bierzesz codzienny prysznic i pod koniec dnia nie odczuwasz dyskomfortu, to jedna kąpiel dziennie wystarczy. W przypadku, kiedy masz problem z przykrym zapachem stóp, rozważ dodatkową kąpiel dla zmęczonych nóg również w ciągu dnia. Pamiętaj również, aby utrzymywać stopy w suchości i cieple, ponieważ w takich warunkach bakterie namnażają się wolniej. Pomocne okażą się więc przewiewne, bawełniane skarpetki i dobrze dobrane buty, najlepiej skórzane.

Pedicure w domowych warunkach

Jaki zabieg na stopy warto wykonywać w domu regularnie? Każdy pedicure należy rozpoczynać od namoczenia stóp. Do zabiegu przyda się specjalna sól do kąpieli. Jeśli nie mamy jej pod ręką, możemy wykorzystać:

  • zwykłą sól kuchenną,
  • oliwę z oliwek,
  • olejek eteryczny lub płyn do kąpieli.

Składniki te dodajemy do letniej wody i mieszamy. Namaczanie stóp powinno trwać od 15 do 20 minut. Po tym czasie, stopy należy osuszyć i przystąpić do skrócenia płytek paznokci. Warto pamiętać, że paznokcie u stóp obcinamy zawsze na prosto, gdyż zaokrąglanie ich kształtu może prowadzić do wrastania.

Dalsza część zabiegu to usunięcie zrogowaciałego naskórka. Zawsze należy robić z umiarem, gdyż zbyt intensywny peeling może doprowadzić do spotęgowania problemu. Grubą, stwardniałą skórę usuniesz za pomocą:

Patronite
Patronite
  • pilnika o gradacji 240,
  • domowego peelingu na bazie oleju i soli gruboziarnistej lub cukru.

Po wypeelingowaniu stóp zaleca się potraktować je kremem lub maseczką ze składnikami o działaniu nawilżającym, zmiękczającym i antybakteryjnym, a także ochronnym. W preparatach warto szukać takich składników, jak:

  • mocznik,
  • gliceryna,
  • mięta pieprzowa,
  • bisabolol,
  • wyciąg z manuki.

Co na pękające pięty?

Pielęgnacja pękających pięt powinna opierać się przede wszystkim na nawilżaniu skóry i regulowaniu procesu jej rogowacenia. Substancje pomocne w takich zabiegach to mocznik oraz witamina A. Kremy i maski z tymi składnikami można aplikować na stopy przed snem, po wykonaniu kąpieli i peelingu. Korzystne efekty daje także namaczanie popękanych pięt w naparze z siemienia lnianego lub w naparach ziołowych z ziela krwawnika, liści brzozy, nagietka, nasion kozieradki, ziela nostrzyka i korzenia żywokostu.

Jak usuwać odciski?

Usuwanie odcisków warto poprzedzić zalecanym już namoczeniem stóp w wodzie z solą. Jeśli odciski nie są problemem zaawansowanym, do ich usunięcia może wystarczyć zwykły peeling gruboziarnisty. Nie zaleca się jednak wykonywania takich czynności pumeksem, który już po pierwszym użyciu może stać się siedliskiem bakterii. Większe odciski usuwa się poprzez użycie specjalnych plastrów rozmiękczających, które ułatwiają usunięcie nagniotków tarką lub pilnikiem.

Wrastający paznokieć co zrobić?

Co na wrastający paznokieć? W domowych warunkach z problemem można poradzić sobie jednym z dwóch sposobów:

  1. Moczeniem stóp w wodzie z solą kuchenną lub w wodzie z szarym mydłem.
  2. Schłodzeniem palca lodem (około 3 minuty) i wycięciem wrastającego paznokcia przy pomocy sterylnych narzędzi.

Obie metody można zastosować wyłącznie w przypadku, kiedy wokół paznokcia nie rozwinął się jeszcze stan zapalny.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *