Reklama

Elektroniczna dokumentacja medyczna – zmiany dla fizjoterapeuty

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Od początku 2021 roku każdy fizjoterapeuta musi już prowadzić elektroniczną dokumentację medyczną. Zmiany te są związane z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 06.04.2020 r. Jakie zapisy dotyczące fizjoterapeutów pojawiły się w tym rozporządzeniu? Czy to prawda, że już w 2020 roku należy wprowadzić do swojego gabinetu dokumentację medyczną online? Jak wybrać program pomagający w prowadzeniu elektronicznej dokumentacji medycznej?

Dokumentacja medyczna w formie elektronicznej – zmiany dla fizjoterapeuty

Kto w 2020 roku musi zacząć prowadzić elektroniczną dokumentację medyczną?

Wiele osób zwleka z wprowadzeniem elektronicznej dokumentacji medycznej do swojej codziennej pracy. Może to wynikać z tego, że sugerują się ostatecznym terminem, który przypada na koniec 2020 roku. Nie jest to jednak do końca prawda. Już od pojawienia się rozporządzenia Ministra Zdrowia każdy fizjoterapeuta musi zacząć prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej, chyba że nie ma możliwości, aby rozpocząć ten proces już teraz i potrzebuje czasu np. na dostosowanie swojego gabinetu. W rozporządzeniu zostało to określone w następujący sposób: „Dokumentacja może być prowadzona w postaci papierowej, jeśli (…) warunki organizacyjno-techniczne uniemożliwiają prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej”. Ten zapis można znaleźć w § 1 pkt 2.

W razie kontroli z urzędu będziemy musieli udowodnić, jakie powody uniemożliwiły nam już teraz prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej. W obecnych czasach ciężko wyobrazić sobie, że ktoś nie ma telefonu z dostępem do Internetu lub z jakichś względów nie może np. mieć Internetu w gabinecie. Nie warto więc ryzykować i najlepiej jak najszybciej przerzucić się na nowocześniejszy sposób prowadzenia dokumentacji medycznej.

Papierowa czy elektroniczna? Zbiorcza czy indywidualna? – kogo dotyczą konkretne zapisy?

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia możemy znaleźć również inne zapisy, które będą przydatne dla fizjoterapeutów. Warto wiedzieć, że zgodnie z § 1 pkt 3 nie można jednocześnie prowadzić dokumentacji medycznej w formie papierowej i elektronicznej. Dlatego, jeżeli coś zostało już zapisane na papierze, nie należy wprowadzać tego po raz drugi do komputera i na odwrót – kiedy zaczniemy prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej, nie róbmy tego drugi raz odręcznie.

Ciekawy zapis dotyczy także sposobu prowadzenia dokumentacji medycznej. W § 62 pkt 2 znajdziemy takie informacje: „Fizjoterapeuta wykonujący indywidualną praktykę fizjoterapeutyczną wyłącznie w zakładzie leczniczym na podstawie umowy z podmiotem leczniczym prowadzącym ten zakład dokonuje wpisów w dokumentacji indywidualnej i zbiorczej prowadzonej przez podmiot leczniczy (…)”. Oznacza to, że tylko w takiej sytuacji konkretny fizjoterapeuta będzie zobligowany do prowadzenia dwóch typów dokumentacji medycznej. W każdej innej sytuacji należy wypełniać tylko dokumentację indywidualną.

W jakim programie prowadzić elektroniczną dokumentację medyczną?

Od 2021 roku każdy fizjoterapeuta będzie zobowiązany do prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej. Pozostało już bardzo niewiele czasu, dlatego warto wcześniej rozejrzeć się za odpowiednim programem, który będzie ułatwiał codzienną pracę w gabinecie. Wybrane narzędzie musi być dostosowane do wymogów zapisanych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, a najlepiej jeżeli dodatkowo pomoże w reklamie, uporządkuje kalendarz fizjoterapeuty oraz usprawni planowanie działań w gabinecie. Takie opcje oferuje portal eFizjoterapia.pl (efizjoterapia.pl)! Program ten został zaprojektowany pod potrzeby fizjoterapeutów i cały czas jest doskonalony w konsultacji z coraz większą liczbą specjalistów z tej dziedziny.

Samo wypełnianie dokumentacji medycznej zajmuje tylko kilka minut. Czytelny arkusz zawiera wszystkie najważniejsze podpunkty, które należy zawrzeć w elektronicznej dokumentacji medycznej zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Dodatkowo program daje łatwy dostęp do kodów ICF oraz ICD-10. Dokumentacja ze wszystkich wizyt jest osobno podpięta do każdej osoby, dzięki czemu w każdej chwili można łatwo odnaleźć wszystkie wcześniejsze zalecenia i ustalenia dla poszczególnych pacjentów. Co więcej, portal eFizjoterapia oferuje fizjoterapeutom kalendarz online, dzięki któremu samodzielnie mogą prowadzić spis wszystkich wizyt oraz udostępnić swoim pacjentom możliwość samodzielnego umawiania się przez Internet. Rozbudowany profil, w którym można umieścić wszystkie informacje na temat swojej działalności, wykształcenia i doświadczenia jest dodatkowo świetną reklamą. Podobnie działa system opinii pozwalający zbierać pozytywne komentarze. Fizjoterapeuta nie może sam się reklamować, ale jego zadowoleni pacjenci mogą zrobić to za niego!

Chcesz dowiedzieć się więcej, na temat wszystkich funkcji programu dla fizjoterapeutów? Odwiedź Strefę Specjalisty eFizjoterapia (specjalista.efizjoterapia.pl) i zarejestruj się! Na start dostajesz aż 6 miesięcy darmowego konta premium!

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.