Szukaj
Szukaj

Dlaczego warto wykonać badania prenatalne?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Badania prenatalne Kraków wykonywane są na etapie życia płodowego dziecka. Ich wykonanie pozwala na kontrolę przebiegu ciąży oraz rozwoju wewnątrzmacicznego płodu. Badania prenatalne zalecane są wszystkim kobietom, a już szczególnie tym, które decydują się na zajście w ciąże po 35. roku życia.

Dlaczego warto wykonać badania prenatalne?

Badania prenatalne Bielsko – na czym polegają?

Badania prenatalne wykonuje się na etapie ciąży, aby kontrolować rozwój wewnątrzmaciczny płodu. Większość z nich wykonywana jest rutynowo, jednak czasem ze względu na trudny i skomplikowany przebieg ciąży badania prenatalne Bielsko muszą być bezwzględnie przeprowadzone, zarówno dla dobra matki, jak i jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Szczególnie istotne jest ich wykonanie, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie wad wrodzonych, chorób genetycznych, wady cewy nerwowej czy nieprawidłowości chromosomowych.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że badania prenatalne pozwalają wykryć wiele wad i chorób, których leczenie można rozpocząć jeszcze przed narodzeniem dziecka. Jeżeli nie jest możliwe podjęcie stosownych kroków, rodzice po badaniach mają szansę przygotować się na wychowywanie chorego dziecka.

Badania prenatalne Kraków – rodzaje

Być może niewielu rodziców ma świadomość tego, że badania prenatalne można podzielić na dwie grupy – badania inwazyjne oraz badania bezinwazyjne.

Badania nieinwazyjne, jak sama nazwa wskazuje nie wymagają ingerencji w płód lub jego bezpośrednie otoczenie. Z tego też względu często takie badania prenatalne Kraków traktowane są jak badania przesiewowe. Po ich wykonaniu lekarz podejmuje decyzje o konieczności bądź zaniechaniu stosowania metod inwazyjnych.

Badania prenatalne inwazyjne polegają na pobraniu płynu owodniowego lub tkanek płodu. Materiał kierowany jest do dalszych badań w celu potwierdzenia bądź wykluczenia wad genetycznych. Ze względu na bezpieczeństwo płodu oraz dość wysokie ryzyko poronienia, inwazyjne badania prenatalne wykonywane są tylko w uzasadnionych przypadkach.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jednym z rodzajów badań prenatalnych jest test PAPP-A, którego wykonanie specjaliści zalecają każdej ciężarnej, niezależnie od wieku i przebiegu ciąży. Test pozwala na wykrycie obecności specyficznego białka świadczącego o trisomii jednego z chromosomów. Wykonywanie testów podwójnych, potrójnych oraz zintegrowanych pozwala na zdiagnozowanie potencjalnych wad genetycznych.

Badania prenatalne Katowice – cena

Badania prenatalne Katowice są bezpłatne w następujących przypadkach:

  • gdy kobieta przekroczyła 35. rok życia,
  • gdy w poprzedniej ciąży stwierdzono aberrację chromosomową płodu lub dziecka,
  • gdy lekarz stwierdza wysokie ryzyko urodzenia dziecka chorego dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową,
  • gdy wyniki badania USG są niepokojące,
  • gdy wyniki badań biochemicznych przeprowadzanych w ciąży są dalekie od ogólnie przyjętych norm,
  • gdy u jednego z rodziców stwierdzono strukturalne aberracje chromosomowe.

Badania prenatalne w każdej ciąży są bardzo ważne. Dzięki nim rodzice mogą zyskać spokój wiedząc, że ich dziecko rozwija się prawidłowo. To także sposób na szybkie wykrycie niektórych nieprawidłowości rozwojowych, których bardzo często skutki można zniwelować jeszcze na etapie życia płodowego dziecka.

Źródło:
https://www.gyncentrum.pl/badania-prenatalne

Artykuł sponsorowany

Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *