Boli stopa – co robić? Jakie są przyczyny bólu stóp i nóg? Poznaj najczęstsze choroby i deformacje stóp, którym towarzyszy silna bolesność. Sprawdź, co może ci dolegać. Dowiedz się, jak leczyć haluksy i gdzie szukać pomocy. Przeczytaj.
Dlaczego stopy bolą? Przyczyny bólu stóp.
Przyczyny bólu stopy często są związane z deformacjami w ich obrębie, które przeważnie mają charakter postępowy. Poznaj najczęstsze schorzenia stóp, którym towarzyszy silna bolesność:
Haluksy a ból stopy
Inaczej paluchy koślawe. To jedna z najczęstszych deformacji dotyczących stóp. Powstają w wyniku postępujących procesów deformacyjnych. I kość śródstopia przemieszcza się w kierunku przyśrodkowym. Następstwem tego jest przemieszczenie się palucha w kierunku pozostałych czterech palców stopy. Charakterystyczny objaw haluksa to wystający guz (bunion), który utrudnia dobranie obuwia.
Haluksy to schorzenie o charakterze postępującym. Jeśli Chory nie podejmie leczenia, to zmiany będą się szybko pogłębiać. Leczenie haluksów polega na początku na zastosowaniu metod zachowawczych (niechirurgicznych), które nie cofną deformacji, ale mogą zatrzymać jej pogłębianie i złagodzić objawy – więcej pod adresem https://www.operacjestopy.pl/leczenie-haluksow/.
Kiedy paluch koślawy trzeba operować? Operacja haluksów.
Decyzję o konieczności dokonania chirurgicznej korekty haluksa (palucha koślawego) zawsze podejmuje lekarz. Czynniki, które kwalifikują Pacjenta do operacji haluksa to:
- utrwalone deformacje stopy typowe dla haluksów;
- dyskomfort i ból w obrębie stawu śródstopno-palcowego I, który może być odczuwalny w spoczynku lub podczas poruszania się;
- brak efektów po zastosowaniu nieoperacyjnych metod leczenia haluksów;
- dobry ogólny stan zdrowia Chorego, brak chorób zagrażających życiu;
- brak przeciwwskazań do znieczulenia okołooperacyjnego.
Metody operacji haluksów:
- skrócenie torebki stawowej po stronie przyśrodkowej;
- bunionektomia;
- osteotomia pierwszej kości śródstopia (osteotomia Scarf, Chevron);
- osteotomia paliczka podstawnego palucha (osteotomia Akin);
- usztywnienie stawu śródstopno-paliczkowego palucha;
- usztywnienie stawu klinowato-śródstopnego palucha;
- techniki miniinwazyjne (MICA, PERC).
Neuralgia Mortona a ból stopy
Neuralgia Mortona (nerwiak Mortona, nerwiak międzypalcowy) jest schorzeniem objawiającym się dolegliwościami bólowymi ze strony nerwu palcowego wspólnego. Określenie „nerwiak”, mimo że bardzo często używane, jest błędne. Nerwiak to niezłośliwy nowotwór nerwu obwodowego, który występuje u pacjentów niezwykle rzadko. Choroba Mortona najczęściej wynika jedynie z podrażnienia nerwu, które prowadzi do zmian zapalnych i zwyrodnieniowych. Schorzenie dotyczy najczęściej II i III przestrzeni międzypalcowej, czyli okolicy między II i III lub III i IV palcem. Występuje częściej u kobiet.
Charakterystyczny objaw neuralgii Mortona to ból po stronie podeszwowej, na wysokości głów kości śródstopia, czyli w okolicy podstawy palców. Jest to silny, piekący ból o rozlanym charakterze i zdolności promieniowania do palców, które są unerwione przez dany nerw.
Pacjenci często cierpią z powodu bolesnych skurczów oraz odrętwień. Objawy choroby Mortona nasilają się podczas obciążania stopy, szczególnie podczas noszenia wąskiego, uciskającego obuwia. Po odpoczynku ból najczęściej ustępuje.
Metatarsalgia a ból stopy
To ogólne określenie dolegliwości bólowych w okolicy podeszwowej głów kości śródstopia. Najważniejszym objawem, który uniemożliwia normalne poruszanie się Chorych, jest ból stopy. Specjalista stawia diagnozę na podstawie wywiadu, objawów klinicznych i badań dodatkowych (w tym USG, RTG, MRI i ewentualnych badań laboratoryjnych).
Ból jest związany z deformacją stopy, ale nie tylko. Przyczyną mogą być także nagniotki, odciski i inne schorzenia towarzyszące, w tym paluch koślawy lub palec młotkowaty.
Bunionette a ból stopy
Bunionette (koślawość V kości śródstopia, „kostka krawca”, „haluks małego palca”) to deformacja boczna części stopy. Zmiany są wyrażone w obrębie okolicy stawu śródstopno-paliczkowego palca piątego (MTP V).
Słowo „bunion” oznacza powiększenie okolicy egzostozy głowy pierwszej kości śródstopia, co jest typową zmianą towarzyszącą paluchowi koślawemu, czyli haluksowi.
Współwystępowanie bunionette i palucha koślawego to objaw tzw. stopy rozpłaszczonej.
Bunionette może być przyczyną uciążliwych dolegliwości bólowych, rogowacenia skóry w obrębie V kości śródstopia oraz stanów zapalnych w obrębie stawu MTP V. Dyskomfort i bolesność często dokuczają Chorym na tyle, że uniemożliwiają normalne poruszanie się. Aby zastosować precyzyjne leczenie, należy poznać przyczyny schorzenia. Skuteczne leczenie to operacja Bunionette.
Paluch sztywny a ból stopy
To schorzenie ma charakter zwyrodnieniowo-zniekształcający. Mimo postępujących zmian w stawie, paluch zazwyczaj nie zmienia swojej pozycji względem pozostałych palców stopy, w przeciwieństwie do deformacji charakterystycznej dla palucha koślawego. Objawem palucha sztywnego jest ograniczona możliwość zgięcia stawu śródstopno-palcowego pierwszego (MTP I). Towarzyszy temu dyskomfort, obrzęk, zaczerwienienie w.w. okolicy stawu i ból stopy, który z czasem się nasila.
Palec młotkowaty a ból stopy
Palec młotkowaty to przykurcz zgięciowy palca (II, III, IV lub V) w stawie międzypaliczkowym bliższym. Zmiana może powstać w każdym z palców stopy, oprócz palca pierwszego, czyli palucha. Najczęściej lokalizuje się w obrębie palca drugiego lub trzeciego stopy.
Najbardziej charakterystycznym objawem palca młotkowatego jest nieestetycznie wyglądająca zmiana na wysokości zmienionego stawu. Towarzyszy temu ból, który nasila się szczególnie podczas kontaktu palca z ciasnym obuwiem, co często uniemożliwia Choremu normalne funkcjonowanie.
Dlaczego nogi bolą? Ból nóg – przyczyny.
Nie zawsze dolegliwości bólowe nóg są spowodowane schorzeniami stopy. Zawsze należy brać pod uwagę również inne czynniki, np. takie jak:
- zakrzepica żył głębokich (żylaki);
- zwyrodnienia kręgosłupa;
- rwa kulszowa;
- zmiany miażdżycowe;
- dna moczanowa;
- zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej;
- intensywny trening;
- stanie na nogach przez wiele godzin;
- chodzenie na wysokich szpilkach;
- choroby kostno-stawowe;
- choroby ścięgien.
Artykuł sponsorowany