Medfile

Dlaczego mężczyźni mają sutki

Dlaczego mężczyźni posiadają sutki 1

 

Najprostszym wytłumaczeniem dlaczego mężczyźni mają sutki jest to, że podczas okresu zarodkowego wszyscy zaczynają je mieć, jednak ewolucja nie pozwala na rozwinięcie męskiego biustu. Rozwój sutków i piersi związany jest z procesem reprodukcyjnym kobiet. Biolodzy uważają, że adaptacja w przeszłości nie była na tyle silna, aby uniezależnić męskie sutki do ich rozwoju.
I choć cel męskich sutków rzadko wykracza poza walory estetyczne, jak również np. zęby mądrości czy inne anatomiczne części ciała, to usunięcie ich byłoby dużym błędem technicznym.
Mimo, że męskie sutki mogą zostać zdegradowane do ewolucyjnego kosza to czy mogą one produkować mleko?

Czy mężczyźni mogą karmić piersią?

Możliwość męskiej laktacji może nie wydawać się zbyt daleko idąca jak można byłoby się spodziewać, ponieważ może okazać się, że chłopiec nagle opuszcza łono matki. Hormon prolaktyna, który ułatwia produkcję mleka w piersi u matki, może przedostawać się z łożyska do ciała niemowlęcia. Po urodzeniu, kąpiel z prolaktyną w macicy mogła wpłynąć na proces i spowodować spontaniczne mleczenie u noworodka, niezależnie czy jest to chłopiec czy dziewczynka, ponieważ oboje zostali obdarzeni taką samą budową anatomiczną piersi podczas rozwoju płodowego. To zjawisko jednak często zanika po kilku tygodniach.
Laktacja w późniejszym życiu człowieka może być raczej powodem do niepokoju. U mężczyzn częściej niż mlekotok czy spontaniczna laktacja występują niedobory testosteronu z przedawkowania prolaktyny.

Podczas gdy współcześni lekarze mogą wykryć mlekotok w wyniku zaburzenia równowagi hormonalnej, pionier ewolucyjnej teorii Charles Darwin sugerował, że mlekotok to dowód na nawyki dawnych przodków. Jak wskazano w jego pracy w 1871 roku „O pochodzeniu człowieka”, Darwin domniemywał, że człowiek na początku swojego istnienia był wyposażony w gruczoły sutkowe, aby dzielić się obowiązkami karmienia piersią z kobietami.
Niepotwierdzone dane podają również, że współcześni mężczyźni przechodzą proces wywarzania mleka, a nawet mogą karmić piersią na podobnych czynnikach hormonalnych jak żeńska laktacja. U kobiet, ciąża pobudza przysadkę mózgową do produkcji prolaktyny do 10 razy większej wysokości, co z kolei skłania zraziki (gruczoły produkujące mleko) do pracy. Ten sam efekt domina może wystąpić na drodze męska pierś – mózg, nawet jeśli brakuje czynnika prolaktyny wywołanego ciążą, który jest paliwem dla zrazików. Wykazano, że przytulanie i spędzanie czasu z dziećmi, może powodować zwiększone ilości prolaktyny w krwiobiegu ojców, w zamian obniżając poziom testosteronu. W połączeniu z hormonalną reakcją organizmu i fizycznego bodźca jakim jest karmienie niemowlęcia, piersi mężczyzny mogą być wydajne w wytwarzaniu mleka.

Sklep Spirulina

Naukowcy wskazują, że istnieją fizjologiczne możliwości i jako potwierdzenie powołują się na ludzi z afrykańskiego plemienia Pigmejów, AKA, gdzie zostało udokumentowane karmienie piersią przez mężczyzn swoich dzieci. W 2002 roku, ojciec ze Sri Lanki pojawił się na pierwszych stronach gazet, ponieważ karmił on piersią swoje córki po śmierci żony.

Mężczyzna swoją piersią może wzbudzić zaskoczenie, jak również podziw. Może jednak też podsycić kontrowersje na temat ról płciowych i pełnienia opieki nad dzieckiem, jednak ostatecznie anatomia męskiej piersi nie do końca została przystosowana do karmienia niemowląt.

Warto dodać, że znacznie rzadziej niż u kobiet występuje u nich rak piersi, który wpływa na życie tysiąca ludzi. W 2012 roku zdiagnozowano 2200 amerykańskich mężczyzn i wykazano, że występuje u nich tendencja do zaatakowania zrazików i przewodów produkujących mleko. Wskaźnik występowania jest na tyle wysoki, że niektórzy naukowcy uważają męskie sutki i leżące u ich podstaw sieci gruczołowe za adaptacyjny defekt.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław