Szukaj
Szukaj

Dlaczego dobór właściwych butów trekkingowych jest ważny?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Każdy, kto chodzi po górach to zna – wybór butów trekkingowych! W końcu buty są najważniejszym atrybutem na szlaku. Bez nich żadna wyprawa górska się nie odbędzie, a źle dobrane mogą sprawić nam poważny dyskomfort na trasie. Jak zatem wybrać buty trekkingowe by służyły nam przez lata? Nieważne czy to twoja pierwsza para, czy wymiana na nowy model – warto znać kilka podstawowych reguł.

Dlaczego dobór właściwych butów trekkingowych jest ważny?

Ogromna rola właściwych butów trekkingowych

Buty trekkingowe, w odróżnieniu od obuwia codziennego muszą spełniać kilka zadań na raz. Na górskim szlaku czeka na nie wiele wyzwań. Dobre buty górskie powinny zapewnić nam stabilność na podłożu różnego rodzaju, komfort, chronić przed przedostawaniem się wody do wewnątrz oraz przed urazami i skaleczeniami, amortyzować wstrząsy, zapewniać ochronę przed zimnem, a jednocześnie zapobiegać poceniu się stóp. Dużo tego prawda? Dlatego dobór odpowiedniej pary jest tak ważny. Zobacz jaki masz wybór na buty trekkingowe męskie na Jack Wolfskin.

Dlaczego trekkingi są tak ważne na szlaku?

Ciężko o but dobry do wszystkiego. Przed zakupem należy zastanowić się jakie będzie główne przeznaczenie naszych butów. Inne kryteria musi spełniać but do zdobywania oblodzonych szczytów gór wysokich, inne obuwie do chodzenia po dolinkach. Zapaleni piechurzy potrafią mieć nawet po kilka par odpowiednich na każdą porę roku i różne typy szlaków. Przed zakupem warto zadać sobie kilka pytań, które ułatwią nam odpowiedni wybór.

Przede wszystkim zacznij o tego czy w góry wybierasz się zimą, czy latem? Trekkingowe buty zimowe to najczęściej ciężkie, wodoszczelne „treki”, muszą mieć możliwość przypięcia raków, zapewniać ochronę cieplną i dobrą przyczepność. Czy bierzesz pod uwagę wędrówkę w deszczu? Wtedy twoje buty powinny być wyposażone w membranę zapewniającą wodoodporność.

Patronite
Patronite

Góry wysokie czy niskie? Do wędrówek po górach niskich wystarczą buty typu hikking lub all-terain. Chodzenie po górach wysokich naraża nas na więcej niebezpieczeństw i tu mogą sprawdzić się profesjonalne buty typu alpine, które stworzone są na trudne warunki i wielodniowe wędrówki. Wysoka cholewka zapewnia najlepszą stabilizację kostki, a materiały chronią przed warunkami pogodowymi. Ten typ butów trekkingowych najczęściej można też kupić w wersji z ociepleniem.

Jak mierzyć buty trekkingowe?

Po zawężeniu wyboru do odpowiedniego typu obuwia, czeka nas ostatnia część- dobór odpowiedniej pary. Jest to niezwykle ważny etap, ponieważ w butach trekkingowych spędza się długie godziny na szlaku i nieodpowiedni rozmiar czy krój może zamienić nawet najbardziej ekscytującą wędrówkę w katorgę. Jest kilka zasad, o których warto wiedzieć przed zmierzeniem butów górskich. Po pierwsze, skarpeta! Skarpety trekkingowe są z reguły grubsze niż skarpetki noszone na co dzień. Zaopatrz się w grube skarpetki lub, jeśli jeszcze takich nie posiadasz, załóż dwie pary normalnych skarpet. Do sklepu sportowego na przymiarki najlepiej wybrać się wieczorem. Choć ciężko w to uwierzyć nasza stopa nieznacznie zmienia rozmiar w ciągu dnia. Wieczorem może być trochę szersza niż rano, podobnie jak po kilkugodzinnej wędrówce.

Dobrą wskazówką może być też rozmiar – przyjmuje się, że wkładka buta trekkingowego powinna być o 0,5 cm dłuższa niż ta noszona na co dzień. Po założeniu butów w sklepie… pospaceruj! Jeśli dostępne są schody lub pochylnia spróbuj się po nich przejść, zobacz jak „pracuje” twoja stopa w nowych butach. Pozwoli Ci to poczuć czy buty nie uwierają podczas ruchu. Przed wizytą w sklepie wybierz interesujące Cię modele na buty trekkingowe męskie- e-horyzont.pl aby ułatwić sobie wybór i do zobaczenia na szlaku!

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *