Dieta ketogeniczna jest jednym z hitów ostatnich lat: pozwala szybko i trwale zrzucić kilogramy i dodatkowo budować tkankę mięśniową. Aby jednak tak się stało, należy ściśle stosować się do zaleceń specjalistów.
Dieta ketogeniczna – co to jest?
Dieta ketogeniczna, inaczej zwana tłuszczową, to dieta oparta na ograniczonej ilości białek i węglowodanów. Stosunek poszczególnych składników pokarmowych w diecie tłuszczowej to 4 do 1 lub 3 do 1. Jak to rozumieć? Na 4 gramy tłuszczu przypada 1 gram białka i węglowodanów. Czyli ok. 86% zapotrzebowania energetycznego organizmu pokrywane jest przez tłuszcze, natomiast jedynie 4% przez węglowodany i 20% przez białko. W przypadku diety opartej na stosunku 3 do 1, na 3 gramy tłuszczu przypada 1 gram białka i węglowodanów.
Stosowanie tej diety wymaga dokładnego bilansowania posiłków. W przeciwieństwie do innych diet, które zalecają jedzenie stosunkowo często, ale niewielkich porcji, dieta tłuszczowa wymaga spożywania 3 dość obfitych posiłków i ograniczonej ilości płynów.
Dla kogo jest dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna polecana jest osobom zdrowym, które pragną zrzucić kilka kilogramów. Nie jest jednak polecana w przypadku osób, które mają problemy z wątrobą, trzustką bądź nerkami, ponieważ duża ilość ciał ketonowych wytwarzanych na takiej diecie jest olbrzymim obciążeniem dla tych narządów.
Warto wspomnieć, że dieta tłuszczowa polecana jest osobom z padaczką – obecnie blisko 20% dzieci chorujących na padaczkę oporną na działanie leków ma jadłospisy oparte na wyznacznikach diety keto. Odbywa się to jednak pod nadzorem lekarzy i dietetyków.
Czy dieta ketogeniczna jest bezpieczna?
Zdania co do tego, czy dieta ketogeniczna stosowana na własną rękę jest zdrowa, są mocno podzielone. Redukcja masy ciała na diecie tłuszczowej opiera się na założeniu, że organizm nie mając możliwości czerpania kalorii z węglowodanów, spala własne zasoby. Z tego względu faktycznie dieta keto jest skuteczna, jeśli chodzi o szybką utratę nadmiarowych kilogramów, ale też ma dużo skutków ubocznych.
Dieta tłuszczowa jest bardzo uboga w składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i błonnik. Wiele osób na diecie tłuszczowej doświadcza uporczywych bólów brzucha, zaparć i zaburzeń apetytu. Dodatkowo pojawiają się takie objawy jak zmęczenie, osłabienie, apatia. Długotrwałe poddawanie się diecie ketogenicznej może nawet prowadzić do kamicy moczanowej.
Z powyższych względów zaleca się stosowanie diety ketogenicznej pod okiem doświadczonego dietetyka. A jeśli zależy nam na trwałych rezultatach, dobrze jest również współpracować z odpowiednio przygotowanym trenerem.
Ćwiczenia na diecie ketogenicznej
W trakcie stosowania diety ketogenicznej zaleca się ćwiczenie różnorodnych treningów hipertroficznych i wytrzymałościowych. Nie zaleca się za to stosowania treningów siłowych, ponieważ organizm ma obniżone zasoby glikogenu mięśniowego. Między poszczególnymi treningami należy zachować 2-3 dni odstępu. Odpowiednio dopasowany trening pomoże efektywnie pozyskiwać energię z tłuszczów i tym samym, szybko spalać zmagazynowane w tkankach tłuszczowych zapasy.
Doświadczony trener rozplanuje odpowiednio ćwiczenia i dopasuje je do efektów, jakie chcemy osiągnąć i możliwości naszego organizmu. Może zalecić również zażywanie przyspieszających spalanie suplementów – wapteka.pl ma szeroki asortyment sprawdzonych preparatów, które możesz zamówić z dostawą do domu.
Spodobał Ci się ten artykuł? Przeczytaj kolejny! Dieta ketogeniczna (keto) – co należy wiedzieć i jakie są wady oraz zalety?
Artykuł sponsorowany