Szukaj
Szukaj

Dieta online przy zespole policystycznych jajników – założenia i przykładowy jadłospis

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kobiety, które cierpią na zespół policystycznych jajników, muszą regularnie się badać i być pod stałą opieką ginekologa oraz endokrynologa. Jednak w przypadku tego schorzenia duże znaczenie ma także styl życia. W leczeniu może pomóc zmiana nawyków żywieniowych, co przełoży się na uregulowanie gospodarki hormonalnej. Jeśli zespół policystycznych jajników to także twój problem, rozwiązać go może dieta personalna online – ułożona z myślą o twoim stanie zdrowia.

Dieta online

Szacuje się, że PCOS (czyli zespół policystycznych jajników) dotyka nawet 20% kobiet. Do najpoważniejszych komplikacji związanych z tą chorobą należą niepłodność, androgenizacja, ale także problemy z utrzymaniem wagi. Wynika to z faktu, że nieustabilizowana gospodarka hormonalna zaburza procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Kobiety, które cierpią na to schorzenie, muszą szczególnie uważać na to, co jedzą – rozwiązaniem może być dla nich dieta PCOS online.

Dieta online a PCOS

Każda kobieta, która choruje na PCOS, ma tak naprawdę inne potrzeby. Niektóre z nich muszą stosować restrykcyjny jadłospis, a inne powinny tylko nieco zmienić swoje dotychczasowe menu – odpowiedzią na ich potrzeby jest indywidualna dieta online. Tworzenie diety online to tak samo dobry sposób na zadbanie o siebie jak wizyta w gabinecie dietetyka. Warunkiem jest jednak, aby dieta personalna online była ułożona przez specjalistę, który ma szeroką wiedzę na temat wpływu gospodarki hormonalnej na metabolizm kobiecego organizmu – np. przez Akopa Szostaka.

Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 53,4% kobiet, u których zdiagnozowano PCOS musiało zmienić swój styl życia. Natomiast 50,5% z tej grupy musiało zacząć stosować nowe nawyki żywieniowe. Aż 35,6% kobiet zalecono zwiększenie aktywności fizycznej. Pierwszym krokiem do takiej zmiany może być właśnie dieta online – ułożona pod kątem szczególnych potrzeb kobiety dotkniętej PCOS.

Jak powinna wyglądać dieta na PCOS?

Wiele kobieta zastanawia się, jaka dieta na odchudzanie będzie odpowiednia w przypadku zdiagnozowania PCOS. Jednak mimo że w przypadku nadwagi zaleca się, aby pacjentka zredukowała masę ciała o 5%-10%, to nie jedyne, o co musi ona zadbać, jeżeli chodzi o sposób żywienia.

Patronite
Patronite

Dieta dla kobiet z PCOS musi składać się z 3-5 posiłków jedzonych w regularnych odstępach czasu, powinna być bogata w błonnik i zakładać mniejsze spożycie węglowodanów. Zaleca się, aby w jadłospisie znalazły się też posiłki o niskim ładunku glikemicznym.

Oprócz tego powinna być to dieta redukcyjna – jednak ułożona racjonalnie, aby nie zabrakło niej żadnych składników odżywczych. Chorującym paniom zaleca się też aktywność fizyczną – powinny one ćwiczyć co najmniej 150 minut w tygodniu.

Dieta online dla pań z PCOS – przykładowy jadłospis

Mimo pewnych ograniczeń dieta ta może być bardzo smaczna. Jak może wyglądać jadłospis na jeden dzień ułożony dla kobiety z takimi zaburzeniami hormonalnymi?

  •  śniadanie – kanapki – 3 kromki chleba żytniego razowego, pasta z awokado, pół ogórka, pół papryki;
  • II śniadanie – musli z owocami – jogurt naturalny, jagody 100 g, amarantus (3 łyżki), orzechy włoskie (2 sztuki);
  • Obiad – 200 g grillowanej piersi z indyka, pół woreczka kaszy gryczanej, surówka z dwóch marchewek i jednego jabłka, przyprawy do mięsa (papryka, sól, pieprz);
  • kolacja – 1 kromka chleba razowego z 125 g chudego twarogu i 50 g wędzonego łososia, warzywa pokrojone w słupki – np. jeden ogórek i jedna marchewka.

Dieta online jest tworzona pod kątem twojego stanu zdrowia. Specjalista od żywienia na pewno zapozna się z wynikami twoich badań, dlatego menu będzie ściśle dopasowane do twoich potrzeb. Pamiętaj, że zdrowe nawyki żywieniowe to pierwszy krok do tego, ustabilizować gospodarkę hormonalną!

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *