Używki, w tym alkohol, towarzyszą ludziom od wieków. Współcześnie napoje wysokoprocentowe towarzyszą nam na spotkaniach z przyjaciółmi, rodziną i w czasie ważnych uroczystości. Alkohol kojarzy się zatem z możliwością uczczenia ważnych wydarzeń, a przede wszystkim dobrą zabawą. Spożycie napojów wysokoprocentowych ma też jednak ciemną stronę. Dowiedz się, kiedy konieczny może być profesjonalny detoks alkoholowy.
- Wpływ alkoholu na organizm człowieka
- Kiedy warto skorzystać z detoksu alkoholowego?
- Skuteczny detoks alkoholowy – czyli jaki?
Wpływ alkoholu na organizm człowieka
Alkohol rozluźnia i wprawia w dobry nastrój. Ponadto na wiele osób działa uspokajająco. Z tych powodów po napoje wysokoprocentowe sięga wiele osób. Część z nich spożywa alkohol jedynie w trakcie spotkań towarzyskich, niektórzy piją go również w samotności. Jednak spożywanie alkoholu ma też ciemną stronę, a wiele pijących z osób doświadczyło jej wielokrotnie, dzień po spożyciu nadmiernej ilości używki. W sytuacji wypicia zbyt dużej ilości alkoholu dochodzi do zatrucia alkoholowego, potocznie nazywanego kacem. W wielu przypadkach złe samopoczucie, odwodnienie, mdłości, bóle głowy, wymioty trwają jedynie dzień lub dwa. W takim wypadku najlepszą metodą na złagodzenie dolegliwości jest sen. Może jednak dojść również do poważniejszego zatrucia. Objawami w takim przypadku są drgawki, podwyższenie ciśnienia, zaburzenia akcji serca, omamy. Reakcja organizmu na alkohol zależna jest od cech osobniczych. Do ostrego zatrucia organizmu dochodzi jednak najczęściej po wielodniowym ciągu alkoholowym. W takim przypadku konieczne jest odtrucie alkoholowe.
Kiedy warto skorzystać z detoksu alkoholowego?
Z detoksu alkoholowego, czyli odtrucia organizmu skorzystać powinni wszyscy, którzy cierpią na ostre zatrucie alkoholem etylowym. Detoks stosowany jest najczęściej po wielodniowym „ciągu”.
Odtrucie polega na usunięciu z organizmu szkodliwych substancji, w tym substancji o działaniu psychoaktywnym, a także doprowadzenie do równowagi gospodarki jonowo-elektrolitowej. W czasie detoksu organizmowi dostarczane są również witaminy i minerały, których niedobór jest zazwyczaj skutkiem nadmiernego spożycia alkoholu.
Detoks stosowany jest również przed rozpoczęciem odwyku i terapii alkoholowej. Dzięki odtruciu organizm wraca do równowagi, zapewniając pacjentowi lepsze samopoczucie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. W taki sposób osobie uzależnionej od napojów wysokoprocentowych łatwiej podjąć decyzję o wyjściu z nałogu.
Skuteczny detoks alkoholowy – czyli jaki?
Skuteczny detoks alkoholowy to odtrucie, które przywraca organizm do równowagi i lepszego stanu zdrowia. Aby detoks był w pełni bezpieczny i przyniósł oczekiwany efekt najlepiej zrealizować go pod okiem specjalistów. Dzięki temu zminimalizować można nieprzyjemne objawy, będące skutkiem nagłego odstawienia alkoholu: bóle mięśni i ciała, biegunki, zaburzenie pracy serca, drżenie rąk, wahania ciśnienia. Do objawów fizycznych dochodzą również psychiczne skutki, takie jak rozdrażnienie, bezsenność czy niepokój. Detoks pod okiem profesjonalistów jest bezpieczny i przebiega z użyciem odpowiednio dobranych leków detoksykacyjnych.
Długość trwania odtrucia zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, a także ilości spożytego alkoholu, etapu uzależnienia i długości trwania ciągu alkoholowego. Nie bez znaczenia jest również stan zdrowia osoby uzależnionej. Najczęściej detoks trwa kilka dni, od 3 do 10. W tym czasie z organizmu usuwane są toksyny, a pacjent jest gotowy do podjęcia decyzji, co dalej zrobić z uzależnieniem. Więcej informacji uzyskać można na stronie https://medjol.pl/detoks/alkoholowy.
Artykuł sponsorowany