Kwas hialuronowy

RZS to inaczej reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba jest bolesna i przewlekła, a medycyna na obecną chwilę nawet nie podaje przyczyn jej występowania. Niestety trzeba powiedzieć bardzo jasno: W tym momencie nie istnieje stuprocentowo skuteczne lekarstwo na tę przypadłość. Mimo wszystko osoby dotknięte RZS mają dostęp do szeregu metod, które mogą znacznie spowolnić jego rozwój. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się kilku z nich.

Gimnastyka i dbanie o dobrostan organizmu

Jednym z objawów RZS jest ból stawów, który drastycznie utrudnia poruszanie się. A jednak jednym z najbardziej zalecanych remediów przeciw temu strasznemu schorzeniu jest aktywność fizyczna.

Lekarze prowadzący zazwyczaj dbają o to, aby chory ćwiczył na tyle, na ile pozwalają mu własne ograniczenia. Bardzo ważne są spacery. Osoby dotknięte chorobą mogą także pływać (lub wykonywać inne ćwiczenia w basenie, jeśli ich stan nie pozwala na samodzielne przebywanie w wodzie).

W skrajnych wypadkach ruch fizyczny zastępowany jest przez rehabilitację w wykonaniu profesjonalistów.

Nie należy zapominać, że na dobre samopoczucie i wysoką kondycję organizmu wpływa także, to co jemy. W wypadku RZS ważna jest zwłaszcza kondycja szkieletu oraz samych obszarów dotkniętych chorobą. Jak dbać o stawy i kości dowiesz się stąd.

Leczenie farmakologiczne

Ruch fizyczny jest w wypadku RZS bardzo istotny, ale nie należy opierać się tylko na nim. Zazwyczaj lekarze wspomagają rehabilitację i ćwiczenia za pomocą farmakologii.

Cele stosowania leków są tutaj dwa:

  • uśmierzenie bólu
  • zahamowanie postępu choroby

W tym momencie na rynku już dostępne są preparaty, które mogą znacząco spowolnić rozwój RZS albo nawet o parę kroków cofnąć skutki jego działania. Dlatego właśnie bardzo ważna jest prędkość wykrywania. Reumatoidalne zapalenie stawów zdiagnozowane odpowiednio wcześnie, może zostać niemalże zastopowane w bardzo łagodnym stadium. Więcej na ten temat przeczytasz na https://zdrowiewformie.pl/reumatoidalne-zapalenie-stawow-objawy-przyczyny-leczenie/.

Sklep Spirulina

Niestety trzeba pamiętać, że w niedługim czasie po odstawieniu leków niechybnie dojdzie do nawrotu choroby. Same substancje farmakologiczne również niestety miewają niepożądane skutki uboczne.

Nie należy zapominać o lekach przeciwbólowych. Na wielu etapach rozwoju choroby są one stałymi towarzyszami osób cierpiących na RZS. Najczęstszą stosowaną substancją jest paracetamol. Zdarza się jednak, że lekarze przepisują o wiele silniejsze środki.

Zabiegi miejscowe

W walce z RZS często stosuje się również szeroki wachlarz zabiegów miejscowych:

  • synowektomia – chirurgiczne usuwanie zmian na błonach śluzowych
  • rekonstrukcja zniszczonych stawów
  • punkcja – miejscowe wstrzykiwanie leków przeciwzapalnych
  • artrodeza – usztywnianie stawu, co ma na celu złagodzenie bólu
  • endoproteza – zastąpienie zniszczonego stawu za pomocą elementów sztucznych

Czy RZS można całkowicie wyleczyć?

Niestety w tym momencie nie istnieją stuprocentowo skuteczne sposoby na zwalczenie RZS. Największą szansę dają leki wywołujące remisję zapalenia. One jednak działają najlepiej przy szybkim reagowaniu.

Dlatego najlepiej działać zapobiegawczo i badać się już nawet przy wystąpieniu drobnych objawów.

Artykuł sponsorowany

Rehabilitacja Wrocław