Szukaj
Szukaj

Czym jest glutation i dlaczego liczy się jego zredukowana forma?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Coraz częściej w sieci, na półkach aptek i sklepów zielarskich możemy zobaczyć produkty z glutationem zredukowanym (GSH). Czym właściwie jest ta substancja, a przede wszystkim, do czego służy i kiedy można rozważyć jej suplementację?

Czym jest glutation i dlaczego liczy się jego zredukowana forma?

Co to jest glutation?

Glutation jest związkiem chemicznym, który składa się z trzech połączonych ze sobą aminokwasów: kwasu glutaminowego, cysteiny i glicyny. Substancja ta naturalnie znajduje się w naszym organizmie, a jej największe stężenie występuje w wątrobie, nerkach, soczewce oka, trzustce i śledzionie. Ma najsilniejsze zdolności antyoksydacyjne spośród wszystkich przeciwutleniaczy oraz uczestniczy w wielu procesach obronnych organizmu. W jaki sposób?

Jego najważniejszą rolą jest ochrona białek przed zniszczeniem i odtwarzanie ich wiązań, ale przyczynia się też do regeneracji innych antyoksydantów, jak np. witaminy C i E. Odgrywa ponadto ważną rolę w funkcjonowaniu limfocytów, dlatego jego niski poziom często związany jest z obniżeniem odporności i częstą zapadalnością na choroby.

Glutation — czy znajduje się w pożywieniu?

Glutation znajduje się we wszystkich organizmach roślinnych i zwierzęcych, a zatem możemy dostarczyć go sobie wraz z dietą. Stosunkowo dużą dawkę glutationu zapewniają zielone warzywa jak szparagi, brokuły czy brukselka, a także czosnek czy cebula. Warto spożywać awokado, które również jest nieocenionym źródłem glutationu, jak zresztą wszystkie produkty bogate w siarkę: wołowina, drób, ryby, podroby, orzechy brazylijskie, brązowy ryż. Owoce i warzywa o dużej ilości witaminy C (kiwi, cytrusy, papryka) również zawierają dużą ilość glutationu, ale należy wiedzieć, że jest on związkiem wrażliwym np. na obróbkę termiczną. Oznacza to, że stosunkowo mała jego ilość trafia do organizmu, a ponadto jego stężenie szybko spada.

Badanie poziomu glutationu

Aby stwierdzić, czy w naszym organizmie znajduje się wystarczająca ilość glutationu, potrzebne jest badanie z krwi. Niestety bardzo mało punktów pobrań realizuje takie badanie, a lekarze nie zlecają oznaczania poziomu glutationu w ramach standardowej morfologii.

Patronite
Patronite

Oznaczenie całkowitego glutationu w odniesieniu do hemoglobiny daje pogląd na zdolności samoobronne organizmu — czytamy na stronie Mito-Pharma, gdzie można zakupić glutation w tabletkach. Za pośrednictwem strony można również dowiedzieć się, gdzie oddać materiał do jedynych w Polsce specjalistycznych badań mitochondrialnych.

W ocenie specjalistów należy badać zarówno poziom glutationu całkowitego, jak i zredukowanego oraz utlenionego. Ponadto rutynowe badanie mogłoby stanowić doskonałą profilaktykę wielu schorzeń.

Glutation zredukowany — dlaczego ta forma jest tak ważna?

Zredukowana, czyli inaczej aktywna forma glutationu jest o tyle istotna, że w przypadku jej niedoboru zahamowaniu ulegają czynności mitochondrialnego kompleksu I, co osłabia wytwarzanie energii ATP. Ta z kolei stanowi główne źródło energii dla naszych komórek, które są stale atakowane przez wolne rodniki (przyczynia się do tego palenie papierosów, smog, długotrwały, silny stres psychiczny lub fizyczny, intensywny wysiłek fizyczny, nieprawidłowa dieta, nadużywanie alkoholu, brak snu itd.).

Aby organizm sprawnie wykorzystywał i odzyskiwał w komórkach glutation, potrzebuje innych składników. Są nimi witaminy C i E, które podnoszą jego poziom we krwi, kwas foliowy i witamina B12, które uczestniczą w jego syntezie i odzyskiwaniu. Dodatkowo korzystne jest połączenie cynku, selenu i manganu. Decydując się zatem na suplementację glutationu, sprawdź, czy preparat zawiera wymienione związki, które są kluczowe do jego przyswojenia, oraz czy dawka jest wystarczająca (300 mg glutationu GSH raz dziennie).

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *