Beata jest fizjoterapeutką z wieloletnim stażem. Czy to wystarczy, aby mogła ze spokojem usprawniać swoich pacjentów? Czy naprawdę nic jej nie powinno niepokoić?

Czego fizjoterapeutka musi być świadoma?

Codzienna rutyna

Dzień rozpoczyna się jak zwykle. Powtórka z córką materiału do kartkówki z geografii, szybkie śniadanie, ustalenia z mężem kto odbierze Polę ze szkoły. Następnie jazda w korku do szkoły, a potem do szpitala, w którym pracuje.

Na miejscu cały zespół terapeutyczny wymienia się informacjami, a Beata uważnie przysłuchuje się i zapisuje. Odnotowuje ważne informacje na temat stanu zdrowia pacjentów i dowiaduje się o nowo przyjętych. Uwagę Beaty zwraca informacja o Pani z sali numer 1. Stan starszej pacjentki, z którą Beata pracowała kilka tygodni i osiągnęła znaczącą poprawę po przebytym udarze, nagle się pogorszył. Koniecznym okazało się, aby przenieść ją na OIT (Oddział Intensywnej Terapii).

Rodzina pacjentki bardzo to przeżywała. Z całej niemocy i z obawy o utratę członka rodziny, wszyscy zaczęli szukać winnego pogorszenia stanu zdrowia ukochanej babci. Dowiedzieli się, że poprzedniego dnia Beata zgodnie z harmonogramem prowadziła ćwiczenia, więc uznali, że fizjoterapeutka zbyt intensywnie ćwiczyła z ich babcią.

Beata pracuje z tą pacjentką już od kilku tygodni i mimo tego, że pani jest bardzo obciążona i ma słabą wydolność to jej stan funkcjonalny poprawiał się. Beata dokłada wszelkich starań żeby jej pacjentka wracała do samodzielności, nie tylko prowadząc doskonałą terapię, ale również tłumacząc i wyjaśniając co, jak i dlaczego będą robiły. Krok po kroku. Pacjentka zawsze była zadowolona, uśmiechała się serdecznie i chętnie ćwiczyła. Beata doskonale wie, jak pomóc pani zmienić pozycję, nauczyła ją też samodzielnego przesiadania się, no i pacjentka coraz rzadziej potrzebuje pomocy przy korzystaniu z toalety! To wiele, zważając na stan w jakim starsza pani była jeszcze kilka miesięcy temu.

Sklep Spirulina

Choć dzień zapowiadał się naprawdę dobrze, to Beata usłyszała pierwszy raz w całej swojej karierze, że to z jej winy stan pacjenta się pogorszył. W głowie naszej bohaterki powstawały setki pytań na minutę. Czy na pewno wszystko zrobiła dobrze? Czy gdzieś popełniła błąd? Jeżeli tak, to jaki?

Zarzut

Beata spotyka się z rodziną pacjentki. Jej wnuk, bardzo zdenerwowany, zarzuca Beacie w obecności innych pacjentów, że to z jej winy ich ukochana babcia trafiła na OIT. W przypływie tych emocji wykrzykuje, że jest prawnikiem i pociągnie ją do odpowiedzialności. Roztrzęsiona fizjoterapeutka nieskładnie wyjaśnia, że wszystko zrobiła zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem. Na odchodne słyszy, że skoro fizjoterapeuci to samodzielny zawód medyczny, to on postara się o to, aby Beata straciła prawo wykonywania zawodu.

Po ostudzeniu emocji, po głowie Beaty plączą się różne myśli i scenariusze. Wiele razy słyszała o lekarzach, którzy musieli chodzić na rozprawy sądowe, bo oskarżano ich o błąd w sztuce lekarskiej.

Wracając z pracy dzwoni do swojej przyjaciółki, która tak samo jak Beata jest fizjoterapeutką. Nasza bohaterka w rozmowie dowiaduje się o tym, że istnieje coś takiego jak ubezpieczenie dla fizjoterapeutów. Przecież była zatrudniona na umowie zlecenie w szpitalu i sądziła, że w razie problemów, to szpital ją obroni i weźmie na siebie ewentualne odszkodowanie w przypadku błędu w sztuce. Niestety, taka umowa nie gwarantuje Beacie bezpieczeństwa. Wieczór spędza więc na poszukiwaniu w internecie informacji o ubezpieczeniu dla fizjoterapeutów. Postanawia, że z samego rana wykupi polisę OC, aby być spokojna w przyszłości.

Szczęśliwy finał

Na szczęście, kilka dni później okazuje się, że stan starszej pani ustabilizował się. Pomimo sytuacji, jaka miała miejsce, pacjentka nalegała na to, aby to właśnie Beata prowadziła dalej jej ćwiczenia – nie wyobrażała sobie dalszej pracy z kimś innym. W tym przypadku obyło się bez procesów sądowych, jednak gdyby doszło do rozprawy, a sąd uznałby w toku postępowania, że nasza fizjoterapeutka popełniła błąd w sztuce, to Beata musiałaby zapłacić pełne odszkodowanie z własnych pieniędzy.

Dowiedz się więcej o: Ubezpieczeniach dla fizjoterapeutów.

Artykuł sponsorowany

Rehabilitacja Wrocław