Chorujesz na Hashimoto? Te posiłki mogą zaostrzyć objawy choroby

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Choroba Hashimoto rozwija się dość podstępnie, a jej objawy są niejednoznaczne, efektem czego często pojawiają się problemy z jej dokładną diagnostyką. Jest to jedna z chorób autoimmunologicznych, a więc taka, gdzie układ odpornościowy atakuje sam siebie.

Chorujesz na Hashimoto

Każda choroba wymaga zmian nawyków żywieniowych

Najczęściej ofiarą tego schorzenia pada tarczyca, która odpowiada za produkcję wielu ważnych hormonów w naszym organizmie. Najnowsze badania sugerują, że dieta przy Hashimoto odgrywa absolutnie kluczową rolę. Dlatego też należy wiedzieć nie tylko co warto jeść, ale też  jakich potraw i dań wyzbyć się ze swojej diety.

Trzeba też zwrócić uwagę, że na to schorzenie częściej zapadają kobiety, co najprawdopodobniej wiąże się z większą ilością estrogenu. Poza tarczycą, schorzenie często doprowadza do zmian chorobowych w obrębie trzustki, dlatego pytanie o to, co można jeść przy Hashimoto jest kwestią, na którą każdy chory powinien zwrócić ogromną uwagę.

Na szczególną uwagę zasługują kobiety w ciąży. W tym miejscu najlepiej będzie odwołać się do słów dietetyka, Michała Wrzoska ze strony michalwrzosek.pl.

Zwraca on uwagę na to, że dla wielu kobiet, które borykają się z Hashimoto, ciąża jest okresem załagodzenia choroby, co związane jest ze spadkiem ilości przeciwciał. Jednocześnie, co ciekawe, u kobiet, u których rozpoznano obecność przeciwciał tarczycowych, ryzyko pojawienia się niedoczynności tarczycy po porodzie rośnie aż o 50%. Oznacza to, że czasem ciąża może być wręcz czynnikiem „wywołującym” schorzenie.

Zrezygnować z dań wysoce przetworzonych i tłustych

Bardzo ważną rolę odgrywa stosowanie się do zasad zdrowego odżywiania. Posiłki mają być niewielkie, jedzone w miarę często oraz gotowane na parze. Przyjmuje się, że trzy duże posiłki trzeba zastąpić pięcioma mniejszymi, jednak rozłożonymi w czasie w taki sposób, aby ostatni z nich miał miejsce nie później niż trzy godziny przed pójściem spać. Powinny też one być jak najbardziej urozmaicone.

Dieta dla osób borykających się z tą chorobą musi oznaczać rezygnację z cukru, tłustego mięsa oraz fast-foodów. Niewskazany jest też alkohol, który dodatkowo obciąża organizm. Niektóre opracowania naukowe sugerują, że należy zrezygnować z glutenu, jednak specyfika choroby Hashimoto sprawia, że jest to działanie ryzykowne, które warto wdrożyć tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Pozwoli to uniknąć wystąpienia wielu nieprzyjemnych powikłań zdrowotnych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Po stronie napojów warto zrezygnować z kawy, a także napojów gazowanych, ze szczególnym naciskiem na te, które dodatkowo mają bardzo dużą zawartość cukru. Nie pomoże też zielona oraz czarna herbata. Miłośnicy tego napoju powinni więc pomyśleć o herbacie białej, która może zostać uwzględniona w diecie.

Należy unikać co bardziej tłustych mięs, na czele z baraniną, gęsiną oraz tłustą wołowiną. O ile ryby przygotowane na parze są wręcz rekomendowane, o tyle potraw wędzonych powinno się unikać. Należy wyeliminować z diety lub bardzo mocno ograniczyć sery tłuste i twarogi.

Skuteczna dieta odchudzająca powinna też opierać się na zmniejszeniu spożycia masła, smalcu, masła orzechowego oraz mleka, którego stężenie UHT przekracza 3,5%. Jeśli osoba chora zminimalizuje spożywanie tych potraw, to poprawa kondycji i stanu zdrowia, powinna być jedynie kwestią czasu.

Nie tylko dieta

Trzeba zwrócić uwagę na to, że dieta to nie jedyny sposób walki o poprawę stanu zdrowia osób chorych. Bardzo ważną rolę odgrywa też stała aktywność fizyczna oraz suplementacja wielu substancji odżywczych na czele z witaminą D3.

Chorzy powinni uprawiać sport nawet i trzy razy tygodniowo. Oczywiście najlepiej byłoby, aby cykl treningowy został zaplanowany przez kompetentnego trenera personalnego, który uwzględni specyfikę choroby i jej działanie na organizm.

Aktywny tryb życia nie tylko spowoduje, że uda się ustabilizować masę ciała, bowiem w tym schorzeniu bardzo często zdarza się, że osoba chora ma tendencje do tycia, ale pozwoli też odciążyć trzustkę. Dodatkowo, za sprawą aktywności i zwiększonej produkcji endorfin, można szybko wyeliminować stany depresyjne, które często przydarzają się w tej chorobie.

Można powiedzieć, że o ile usunięcie szkodliwych w tej chorobie produktów odgrywa bardzo duże znaczenie, o tyle dopiero wprowadzenie zdrowego trybu życia, aktywności i suplementacji witamin stanowi zestaw, który pozwoli skutecznie walczyć z chorobą i na nowo cieszyć się życiem.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *