Szukaj
Szukaj

Ból w nadgarstkach – przyczyny, leczenie, rehabilitacja

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Skutek doznanego urazu, wynik wielogodzinnej pracy przy komputerze czy pogłębiające się zwyrodnienie – ból w nadgarstkach może mieć różnorakie podłoże. Codziennie korzystamy z naszych nadgarstków, przez co stają się one podatne na uporczywe dolegliwości. Bólu w ich obrębie nie można lekceważyć, powinien on za to skłonić do podjęcia rehabilitacji i leczenia. Jak radzić sobie z bólem nadgarstków? Podpowiadamy!

Ból w nadgarstkach – przyczyny, leczenie, rehabilitacja

Dlaczego bolą nadgarstki?

Nadgarstki mogą boleć z wielu różnych powodów. Do najczęstszych przyczyn bólu zaliczane są urazy takie jak złamanie, zwichnięcie czy skręcenie nadgarstka. Wystarczy nieodpowiednio ułożyć dłoń podczas podpierania się przy wstawaniu z podłogi lub przeciążyć nadgarstek w czasie prac manualnych, by odczuć konsekwencje.

Ból w nadgarstkach niekoniecznie musi być spowodowany kontuzją. Do nieurazowych przyczyn dolegliwości bólowych w obrębie nadgarstka należą m.in.:

 • niestabilność nadgarstka;
 • zespół cieśni nadgarstka;
 • reumatoidalne zapalenia stawów;
 • ganglion – powstaje w wyniku produkcji zbyt dużych ilości płynu stawowego wewnątrz stawu lub w pochewce otaczającej ścięgno;
 • choroba De Quervaina – zaciskające zapalenie pochewek ścięgien pierwszego przedziału prostowników ręki;
 • zespół kanału Guyona – zespół chorobowy związany z uciskiem nerwu łokciowego w obrębie kanału Guyona;
 • choroba Kienbocka – dotyczy nadgarstka, zaliczana do grupy martwic jałowych i obejmuje całą kość księżycowatą lub jej fragment.

Powodów bólu w nadgarstkach może być znacznie więcej, powyższe są jedynie tymi, które występują najczęściej.

Ból w nadgarstkach – co robić?

Nie każdy ból w nadgarstkach jest poważną dolegliwością i wymaga konsultacji lekarskiej. W wielu przypadkach przynajmniej na początkowym etapie można spróbować radzić sobie samemu, wykorzystując domowe sposoby uśmierzające przykre dolegliwości.

Pomocne, w szczególności, gdy wokół nadgarstka pojawiła się opuchlizna, okażą się zimne okłady. Ponadto miejscowo zastosować można Diky spray – produkt przeciwbólowy i przeciwzapalny należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ma on wygodną formę aerozolu, dzięki czemu jest łatwy w aplikacji. Zawarty w składzie spray’u olejek miętowy przynosi przyjemny efekt chłodzenia, zapewniając tym samym ukojenie.

Stosowanie leków przeciwbólowych nie wystarczy, aby pozbyć się bólu. By przyspieszyć i wesprzeć regenerację uszkodzonych tkanek, trzeba przynajmniej przez jakiś czas powstrzymać się od angażowania ręki do jakichkolwiek czynności. W niektórych przypadkach wskazane jest unieruchomienie nadgarstka.

Patronite
Patronite

Jeśli opisane wyżej metody zachowawczego leczenia bólu w nadgarstkach nie przyniosą efektów, a problem zacznie przybierać na sile, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza.

Diagnostyka bólu w nadgarstkach

Gdy ból w nadgarstku jest długotrwały, nasila się przy ucisku, a ponadto uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności i normalne funkcjonowanie, może oznaczać to, że powoduje go poważna choroba, np. zapalenie stawów. W takim przypadku należy niezwłocznie umówić wizytę u lekarza, najlepiej ortopedy. Specjalista przeprowadzi wywiad i wykona testy funkcjonalne, a jeśli uzna to za konieczne, zleci dodatkowe badania. W diagnostyce bólu w nadgarstkach zastosowanie znajdują przede wszystkim badania obrazowe, w tym RTG, USG i MRI. Dopiero na tej podstawie lekarz będzie mógł postawić rozpoznanie i zaplanować specjalistyczne leczenie.

Bóle w nadgarstkach – leczenie

Długotrwały ból stawów dłoni i nadgarstka co prawda może oznaczać chorobę, ale przy wczesnej interwencji można zahamować dalsze zmiany i cofnąć te, które już zaszły. Im dłużej będziemy zwlekać z wizytą u lekarza, tym później podejmiemy leczenie i tym trudniej będzie zaradzić skutkom choroby.

Bolące stawy i nadgarstki leczyć można na różne sposoby. Na ogół jednak terapia obejmuje takie metody jak:

 • unieruchomienie dłoni,
 • masaże,
 • zabiegi fizjoterapeutyczne,
 • farmakoterapia.

Jeśli powyższe metody nie zadziałają, w ostateczności jedynym ratunkiem i zarazem szansą na odzyskanie pełnej sprawności jest operacja. Trzeba jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia.

Artykuł sponsorowany

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *