5 wskazówek, aby poprawić pamięć

/, Zdrowie/5 wskazówek, aby poprawić pamięć
Fotodepilacja Wrocław

5 wskazówek, aby poprawić pamięć

Jak można poprawić swoją pamięć? Jeśli próbujesz nauczyć się czegoś nowego lub zwiększyć swoją zdolność do zapamiętywania informacji, spróbuj tych porad:

Dziel informacje na częściJak poprawić pamięć

Jednym ze sposobów, aby łatwiej zapamiętywać dużą ilość informacji jest dzielenie ich na części. Na przykład, zamiast starać się zapamiętać te liczby: 2,7,5,3,8,7,9,3,2,6,5,8,9, 5, lepiej jest je zapamiętać w ten sposób: 2753, 8793, 2658 i 95. Twój mózg może przyswoić więcej informacji, jeśli są one pogrupowane w ten sposób, niż jeśli myślisz o każdej liczbie jak o odrębnej, pojedynczej informacji. Najnowsze badania pokazują, że dzielenie na części informacji jest bardzo skuteczną strategią w początkowej fazie choroby Alzheimera.

Zapamiętaj numer 7

Naukowcy doszli do wniosku, że jeżeli próbujesz przechować informacje w pamięci krótkotrwałej, nasz mózg może pomieścić w niej około 7 rzeczy. Starając się zapamiętać listę 12 rzeczy co kupić w sklepie będzie więc wyzwaniem.

Dołączaj znaczenia

Możesz również zapamiętać coś łatwiejszego, a do tego dodać kolejne rzeczy. Tak więc, jeśli starasz się zapamiętać np. pozycje na liście spożywczej, można zrobić z nich takie zdanie: indyk jadł chleb z masłem orzechowym, zanim złożył jajka i pił mleko o smaku sałaty. To może być pomocne podczas zakupów, gdy chcemy kupić indyka, chleb, masło orzechowe, jajka, mleko i sałatę. Dodawanie znaczeń jest również pomocne, jeśli jesteś osobą, która ma trudności w zapamiętywaniu nazwisk. Kojarzenie czyjegoś imienia, można okazać się bardzo przydatne gdy ponownie spotkasz osobę, a miałbyś trudność w jej zapamiętaniu. Wyobraźmy sobie, że właśnie spotkałeś Adama. Pomyśl o kimś innym, kogo znasz i również nazywa się Adam. A teraz znajdź wspólną cechę obu Adamów. Wtedy myśląc o Adamie świadomie połączysz twarz z nowo poznaną osobą.

Powtarzaj

To może wydawać się oczywiste, ale musisz powtarzać jeżeli chcesz aby dana informacja znalazła się w pamięci długotrwałej po przetrzymaniu jej w pamięci krótkotrwałej. Powtarzając sobie nazwy w głowie wraz ze znaczeniem jakie im nadałeś, łatwiej przypomnisz sobie ich znaczenie.

Zapisuj

Zapisuj to czego chcesz się nauczyć. Najlepiej działa to zazwyczaj w przypadku jeżeli masz konkretne miejsce na zapisanie rzeczy. Może to być notes czy telefon, który zawsze masz przy sobie. Zapisanie może pomóc zaszczepić wspomnienia w mózgu, a także służyć jako przypomnienie i punkt odniesienia gdy o czymś zapomnisz.

Twórz mapy myśli

Na pewno zauważyłeś, że nie raz zapamiętałeś obraz jednak nie pamiętasz już co było na nim lub obok niego napisane. Nasz mózg lepiej zapamiętuje kolorowe, graficzne informacje niż tylko tekst. Robiąc notatki umieść najważniejsze rzeczy w centrum kartki i kieruj się na boki tworząc mapę z graficznymi informacjami.

Rehabilitacja Wrocław
Autor: |2015-10-11T19:15:41+00:0023 Kwiecień, 2015|Kategorie: Artykuły, Zdrowie|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!