Fotodepilacja Wrocław

Jak poprawić pamięć? To częste pytanie, szczególnie u studentów podczas zbliżających się egzaminów. Jeżeli próbujesz nauczyć się czegoś nowego lub zwiększyć swoją zdolność do zapamiętywania informacji, spróbuj tych 5 wskazówek.

5 wskazówek jak poprawić pamięć

5 wskazówek jak poprawić pamięć

W celu poprawy pamięci warto zastosować kilka podstawowych zasad. Pozwoli to łatwiej i szybciej zapamiętać to co mamy do nauczenia się lub to co chcemy pamiętać znacznie dłużej niż zazwyczaj.

1. Dziel informacje na części.

Jednym ze sposobów, aby łatwiej zapamiętywać dużą ilość informacji jest dzielenie ich na części. Na przykład, zamiast starać się zapamiętać te liczby: 2, 7, 5, 3, 8, 7, 9, 3, 2, 6, 5, 8, 9, 5 lepiej jest je zapamiętać je w ten sposób: 2753, 8793, 2658 i 95. Twój mózg może przyswoić więcej informacji jeśli są one pogrupowane, w przeciwieństwie do tego gdy myślisz o każdej jak o odrębnej, pojedynczej liczbie. Badania pokazują, że dzielenie na części informacji jest szczególnie skuteczną metodą w początkowej fazie choroby Alzheimera.

2. Zapamiętaj numer 7.

Naukowcy doszli do wniosku, że jeżeli próbujesz przechować informacje w pamięci krótkotrwałej, mózg może pomieścić w niej około 7 rzeczy. Starając się zapamiętać listę 12 produktów co kupić w sklepie, będzie więc wyzwaniem.

3. Dołączaj znaczenia.

Możesz również zapamiętać coś łatwiejszego, a do tego dodać kolejne rzeczy. Jeśli starasz się zapamiętać np. pozycje na liście spożywczej, można zrobić z nich takie zdanie:

Sklep Spirulina

“Indyk jadł chleb z masłem orzechowym, zanim złożył jajka i pił mleko o smaku sałaty”.

To może być pomocne podczas, gdy chcemy kupić indyka, chleb, masło orzechowe, jajka, mleko i sałatę. Dodawanie znaczeń jest również przydatne jeśli jesteś osobą, która ma trudności w zapamiętywaniu nazwisk. Kojarzenie czyjegoś imienia można okazać się bardzo przydatne gdy ponownie spotkasz osobę, a miałbyś trudność w jej zapamiętaniu. Wyobraźmy sobie, że właśnie spotkałeś Adama. Pomyśl o kimś innym, kogo znasz i również nazywa się Adam. A teraz znajdź wspólną cechę obu Adamów. Wtedy myśląc o Adamie świadomie połączysz twarz z nowo poznaną osobą.

4. Powtarzaj.

To może wydawać się oczywiste, ale musisz powtarzać jeżeli chcesz, aby dana informacja znalazła się w pamięci długotrwałej po przetrzymaniu jej w pamięci krótkotrwałej. Powtarzając sobie nazwy w głowie, wraz ze znaczeniem jakie im nadałeś, łatwiej przypomnisz sobie ich znaczenie.

5. Zapisuj.

Zapisuj to czego chcesz się nauczyć. Najlepiej działa to w przypadku jeżeli masz konkretne miejsce na zapisanie rzeczy. Może to być notes czy telefon, który zawsze masz przy sobie. Zapisanie może pomóc “zakotwiczyć” wspomnienia w mózgu, a także służyć jako przypomnienie i punkt odniesienia gdy o czymś zapomnisz.

6. Twórz mapy myśli.

Na pewno zauważyłeś, że często udawało Ci się zapamiętać obraz, jednak nie pamiętałeś już co było na nim lub obok niego napisane. Nasz mózg lepiej zapamiętuje kolorowe, graficzne informacje niż tylko tekst. Robiąc notatki umieść najważniejsze rzeczy w centrum kartki i kieruj się na boki tworząc mapę z graficznymi informacjami, tak zwaną mapę myśli. To w znacznym stopniu ułatwi przywołanie potrzebnej informacji poprzez odwołanie się skojarzonego obrazu.

Podsumowanie

To najczęściej wykorzystywane sposoby pokazujące jak poprawić pamięć. Wykorzystując je i regularnie ćwicząc z pewnością zaczniesz zauważać poprawę w możliwościach zapamiętywania.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław