Szukaj
Szukaj

3 efektywne, domowe sposoby na ból kolana

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból kolana może być spowodowany przez różne czynniki. Najczęstszą przyczyną jest zbyt duże obciążenie stawów (np. po intensywnym treningu, podnoszeniu ciężkich rzeczy czy jeździe na nartach). Każdy może go doświadczyć, od osoby starszej po dziecko, a kobiety są bardziej narażone na ból kolan niż mężczyźni.

Ból kolana

Ból kolana – domowe sposoby

Istnieje kilka sposobów, aby zmniejszyć ból stawu kolanowego. Warto po nie sięgnąć, ponieważ niekiedy najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Próbując poniższych przykładowych rad z pewnością nie szkodzi się organizmowi, można natomiast wiele zyskać. Są one bowiem naturalne.

Siarczan magnezu

Sól Epsom (sól gorzka lub angielska) wzięła swoją nazwę od miasta Epsom w Anglii, gdzie pozyskiwana była przez odparowywanie wód źródlanych. To naturalny związek mineralny (MgSO4) przypominający swoim wyglądem sól kuchenną. Jest bezzapachowa i ma pH obojętne dla skóry.

Od dawna sól Epsom znajduje zastosowanie w kosmetyce i medycynie, dzięki pierwiastkom wchodzącym w jej skład takim jak magnez i siarka. Dowiedziono skuteczność leczenia zapalenia stawów i artretyzmu przy zastosowaniu kąpieli błotnych z dużą ilością siarki.

W efekcie można zdecydować się na zrobienie domowego SPA. W tym celu należy:

  • dodać pół szklanki soli Espom do gorącej kąpieli;
  • dobrze wymieszać;
  • moczyć objęte bólem kolano przez minimum 15 minut.

Taką kąpiel można wykonywać kilka razy w tygodniu. Nie jest ona jednak polecana osobom z nadciśnieniem i problemami z sercem, jak również diabetykom.

Zobacz również: Nadciśnienie tętnicze – fizjoterapia.

Imbir

Ta znana na całym świecie przyprawowa, a zarazem lecznicza roślina działa korzystnie na zmniejszenie bólu w kolanie, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym. Gotowanie z dodatkiem imbiru może znacznie polepszyć smak potraw, jednocześnie zmniejszając dolegliwości bólowe.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Aby wspierać stawy kolanowe można przygotować hermatkę imbirową. W tym celu wystarczy:

  • zgnieść mały kawałek korzenia imbiru, dodać wodę i gotować przez 10 minut;
  • odcedzić i przelać do szklanki;
  • dodać odrobinę miodu i cytryny.

Pij 2-3 szklanki dziennie, aż ból ustąpi. Możesz również masować kolano olejkiem z imbiru, 3 razy dziennie.

Cytryna

Przyczyną chorób takich jak reumatyzm, artretyzm czy ból stawów i kości może być kwas moczowy. Może on odkładać się w nerkach (tworząc kamienie w nerkach) i stawach (powodując dnę moczanową). Jednym ze sposobów oczyszczania organizmu z nadmiaru kwasu moczowego jest sok z cytryny.

Można zastosować kilkudniową kurację oczyszczającą.

  • 1 i 10 dzień – sok z 1 cytryny;
  • 2 i 9 dzień – sok z 2 cytryn;
  • 3 i 4 dzień – sok z 3 cytryn;
  • 4 i 7 dzień – sok z 4 cytryn;
  • 5 i 6 dzień – sok z 5 cytryn.

Można również użyć cytryny bezpośrednio na bolące kolano. W tym celu należy:

  • przeciąć cytrynę na pół.
  • wycisnąć ją na ciepły, bawełniany ręcznik lub kompres i namoczyć go olejem z czarnuszki.
  • położyć szmatkę na bolącym kolanie na 5-10 minut.

Stosuj tego rodzaju okład minimum 2 razy dziennie, aż ból ustąpi.

Zobacz również: Czy kwas hialuronowy pomaga na bóle stawów?

Warto dodać, że wciąż niedocenianym, lecz skutecznym sposobem na łagodzenie objawów w przypadku kontuzji kolana i innych  stawów jest koniczyna polna.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kaniewska K., Terlikowski T., Rozwadowska E., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Białystok 2010.
  2. Pogorzała A., Kulesza K., Stryła W., Innowacyjność i tradycja w fizjoterapii.
  3. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Wydawnictwo Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, 1997.
  4. Hasik J., Lutomski J., Ziołolecznictwo w chorobach wewnętrznych, Wydawnictwo Borgis, Warszawa 2000.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

5 odpowiedzi

  1. Witam.Możecie nie wierzyć,ale proszę sprawdzić.Liscie kapusty lekko rozbić ,przyłożyć do kolana owinąc folią i bandażem zostawić na noc.Rano się mocno zdziwicie i wstaniecie bez bólu.Przepis mojej babci z podlaskiego.Polecam

  2. Usilowalam wyleczyc stan zapalny miesnia kolanowego w Chicago. Ponad rok chodzilam do Amerykanskiego reumatologa. Badania krwi za kazdym razem a co druga wizyta byla kolejna diagnoza…to zenada,mam ochote sie tym zajac. Niestety prosty stan zapalny nie byl dr w stanie mi wyleczyc….Parodia !

  3. Na ból kolan pomogły mi ćwiczenia. Ale nie żadne rehabilitacje tylko kurs salsy. Naprawdę wyćwiczyłam kolana i ból odszedł. Poza tym warto stosować suplementy na wzmocnienie stawów.

  4. Nie będę się rozwodzić ale chcę poinformować,że bardzo skuteczną metodą na ból zwyrodnieniowy stawów kolanowych i nie tylko tych stawów jest zwykły gęsi smalec wymieszany z olejem rycynowym…trzeba smarować przez co najmniej miesiąc albo nawet dłużej, aż do skutku.Snalec ok.20 dkg kupić można w każdym sklepie lub markecie a buteleczkę oleju rycynowego w aptece.Koszt leczenia ok 10 zł. Ręczę za skuteczność…metoda sprawdzona na czterech osobach.Kto jest cierpliwy nie uleczy się tanio i skutecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *