Szukaj
Szukaj

Chód paretyczny (niedowładny)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Chód paretyczny (inaczej: chód niedowładny) występuje u osób z niedowładem obu kończyn dolnych. W efekcie chory porusza się z trudnością, powłóczy nogami, z trudem odrywa stopę od podłoża.

 

Chód paretyczny – rodzaje

Na podstawie zaburzonego chodu często można ustalić rozpoznanie. Badanie zaczyna się od obserwacji wejścia pacjenta do gabinetu. Dodatkowo, lekarz powinien polecić mu przejść się normalnym krokiem, na palcach i na piętach.

Zobacz również: Metody analizy chodu.

Herman wyróżnił 15 postaci zaburzeń chodu charakterystycznych dla różnych chorób układu nerwowego. Wśród nich występuje chód paretyczny, a dokładniej jego dwie postacie – paraparetyczny i hemiparetyczny.

Zobacz również: cechy chodu fizjologicznego, fazy chodu.

Chód paraparetyczny

Chód paraparetyczny jest znamienny dla niedowładu wiotkiego kończyn dolnych. Polega na podciąganiu i szuraniu stopami przy unieruchomionych na skutek spastyczności stawach kolanowych. Chory porusza się powoli i z wysiłkiem, zwykle podpierając się przy tym laską lub korzystając z pomocy drugiej osoby. Często zgina kończyny w kolanach, niekiedy chwieje się i pada.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jest charakterystyczny dla obustronnego uszkodzenia dróg piramidowych (najczęściej na poziomie rdzeniowym) lub poprzecznych uszkodzeń rdzenia kręgowego. Bywa także objawem obustronnych zmian w istocie białej mózgu lub rzadziej – w oponiaku przystrzałkowym.

Zobacz również: Pionizacja pacjenta i nauka chodzenia.

Chód hemiparetyczny

Chód hemiparetyczny polega na braku balansowania kończyn górnych. Kończyna dolna, ustawiona końsko-szpotawo, usztywniona w stawie kolanowym wykonuje ruch półkolisty (koszący). Z tego względu często jest utożsamiany właśnie z chodem koszącym. Jeśli kończyna górna jest bardziej porażona niż dolna, to zwykle jest przykurczona w stawie łokciowym i przywiedziona do tułowia.

Pacjent z chodem hemiparetycznym posiada charakterystyczną postawę po stronie niedowładu – ze zgięciem w stawie łokciowym i wewnętrzną rotacją kończyny górnej oraz wyprostowaniem kończyny dolnej. Kończyną dolną chory porusza się z oporem i przerzuca ją po półkolu, by zapobiec zahaczaniu stopą o podłoże. Mimo to, szuranie w niewielkim stopniu występuje. Przez to czubek i zewnętrzna powierzchnia podeszwy buta ścierają się szybciej.

Postawa ta jest charakterystyczna dla torebkowego uszkodzenia drogi piramidowej. To najczęstsza postać zaburzeń chodu w niedowładzie połowiczym.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Podemski R., Kompendium neurologii, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2019.
  2. Kozubski W., Neurologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2016.
  3. Kozubski W., Neurologia, kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. Levitt S., Rehabilitacja w porażeniu mózgowym i zaburzeniach ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *