Szukaj
Szukaj

Zapalenie rdzenia kręgowego – fizjoterapia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zapalenie rdzenia kręgowego (myelitis) to zapalenie lub zakażenie substancji białej bądź szarej, która wchodzi w skład ośrodkowego układu nerwowego. Nie można go lekceważyć, gdyż może doprowadzić do porażenia lub utraty wzroku.

Zapalenie rdzenia kręgowego fizjoterapia

Zapalenie rdzenia kręgowego

Schorzenie to najczęściej występuje w przebiegu choroby zakaźnej (w niemal połowie przypadków 1–3 tygodnie wcześniej występuje infekcja, zazwyczaj górnych dróg oddechowych), procesu alergicznego, demielinizacyjnego lub zespołu paraneoplazmatycznego. U 10% chorych trudno jest ustalić przyczynę i wtedy jest to postać idiopatyczna.

Zapalenie rdzenia kręgowego rozpoczyna się zazwyczaj gorączką, bólami w plecach i kończynach oraz uczuciem opasywania. Objawy pojawiają się bardzo szybko, najczęściej w ciągu doby — występuje poprzeczne uszkodzenie rdzenia (całkowite lub częściowe). Objawy obejmują zaburzenia czynności nerwów ruchowych, czuciowych i wegetatywnych oraz dróg nerwowych rdzenia kręgowego o różnym nasileniu klinicznym.

Zapalenie rdzenia kręgowego – fizjoterapia

Leczenie zapalenia rdzenia kręgowego musi być kompleksowe i obejmować zabiegi fizykalne, masaże i kinezyterapię, czyli wszystkie 3 składowe fizjoterapii. Tylko wtedy leczenie będzie w pełni efektywne.

Fizykoterapia

Wśród najczęściej polecanych zabiegów fizykalnych znajduje się diatermia krótkofalowa.

Elektroda czynna znajduje się w odległości 2-3 cm na odcinku kręgosłupa odpowiadającemu segmentowi rdzenia, natomiast elektroda bierna w odległości 20 cm na przedniej powierzchni klatki piersiowej. Dawka I, przy czasie trwania zabiegu 5-10 minut. Można również zastosować technikę jednoelektrodową. Wówczas elektroda znajduje się w odległości 2-3 cm na pionowo ustawionym wysięgniku. Czas trwania jak poprzednio.

Zabiegi można rozpocząć najwcześniej na 7-10 dzień od zachorowania.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Masaż

Stosuje się najczęściej masaż klasyczny lub masaż podwodny. Ponadto masaż musi zostać wykonany prawidłowo, z dostosowanie technik do indywidualnych potrzeb pacjenta. powinien być poprzedzony badaniem neurologicznym, głównie w zakresie czucia powierzchownego.

Kąpiele lecznicze

Szczególnie polecane przy zapaleniu rdzenia kręgowego są kąpiele lecznicze:

  • kwasowęglowe;
  • solankowe;
  • siarczkowe;
  • aromatyczne (jodkowe).

Ich temperatura powinna znajdować się w przedziale 36-38 stopni Celsjusza. Ważne, aby nie była ani zbyt gorąca, ani za zimna, ponieważ nie wpłynie to korzystnie na stan pacjenta. Ponadto kąpiele lecznicze często zapisywane są pacjentom wraz z innymi zabiegami balneologicznymi dostępnymi w danym uzdrowisku. W efekcie warto poszukać placówki o profilu neurologicznym, aby móc w pełni dobrać terapię do potrzeb.

Zobacz również: Uzdrowiska w Polsce

Kinezyterapia

Celem kinezyterapii jest przede wszystkim zapobieganie występowaniu zaników mięśniowych, a także zapobieganie ograniczeniu zakresu ruchu w stawach. W tym celu stosuje się następujące ćwiczenia:

  • bierne i czynne;
  • rozluźniające i rozciągające mięśnie, które są napięte;
  • wzmacniające mięśnie antagonistów;
  • wpływające na poprawę miejscowego ukrwienia;
  • oddechowe;
  • samodzielne obracanie się na łóżku i siadanie;
  • równoważne w pozycji wyjściowej siedząc, a następnie podczas stania;
  • czynne ze stopniowo zwiększanym oporem;
  • samoobsługi;
  • nauka chodu;
  • zwiększające ruchliwość oraz szybkość z zastosowaniem przeszkód;

W miarę możliwości zaleca się uprawianie sportu z dostosowaniem do poziomu możliwości, przy czym szczególną popularnością i zainteresowaniem cieszy się pływanie. W niektórych przypadkach niezbędne stają się treningi pęcherza moczowego, ponieważ upośledzona zostaje funkcja zwieraczy oraz struktur układu moczowego.

Bibliografia

  1. Fiszer U., Ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, Polski Przegląd Neurologiczny, 1/2006.
  2. Brodowski M., Zagrajek M., Bladowska J., (i inni), Poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego jako spektrum choroby Devica u 22-letniej kobiety, Polski Przegląd Neurologiczny, 2/2016.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *