Szukaj
Szukaj

Test Adamsa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Test Adamsa odnosi się do wzrokowej oceny mającej na celu stwierdzenie występowania strukturalnej lub funkcjonalnej skoliozy

 

Test Adamsa

Za pomocą omawianego testu można ocenić skrzywienia kręgosłupa w odcinku piersiowym oraz lędźwiowym. Przy większych wadach można z łatwością zaobserwować wał lędźwiowy czy garb żebrowy.

Test powinien zostać wykonany u chorych z rozpoznaną skoliozą nieznanego pochodzenia (idiopatyczną) lub wówczas, gdy w badaniach okresowych w wywiadzie stwierdza się rodzinne występowanie skoliozy.

Zobacz również: Metoda Cobba.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wykonanie

Badany znajduje się w pozycji stojącej lub siedzącej. Następnie wykonuje skłon tułowia w przód zachowując wyprost w stawach kolanowych. Aby czynność była prostsza do wykonania i dokładniejsza, prosi się pacjenta o złączenie obu dłoni (jak do modlitwy) i celowanie czubkami palców w środek odległości między stopami. Badający obserwuje przebieg wyrostków kolczystych, występowanie garba żebrowego oraz wału lędźwiowego.

W tej pozycji znacznie uwidaczniają się wyrostki kolczyste – głównie dzięki ich bardziej poziomemu ułożeniu. Tym sposobem można również wykryć rotację kręgów.

Interpretacja

Jeśli boczne skrzywienie kręgosłupa zanika lub ulega korekcji w czasie zgięcia do przodu, można podejrzewać skoliozę funkcjonalną. Z kolei brak jego korekcji z obecnością utrwalonego garbu żebrowego i wału lędźwiowego świadczy o zmianach strukturalnych.

Bibliografia

  1. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Chowańska J., Zdolność stosowania różnych pozycji przy badaniu metodą topografii powierzchniowej dla oceny zniekształcenia tułowia u dzieci ze skoliozą idiopatyczną, Poznań 2007.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 odpowiedzi

  1. „test Adama”, a nie „test Adamsa”
    Autorem testu jest Adam Bochenek. Wersja „Adamsa” pochodzi z marnego przetłumaczenia „Adams test” z języka angielskiego na polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *