Szukaj
Szukaj

Test Thomasa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Test Thomasa wykonuje się w celu wykrycia przykurczu zginaczy stawu biodrowego (mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty uda, mięsień naprężacz powięzi szerokiej). Pozwala określić wyprost w stawie biodrowym. Test ten należy zawsze zróżnicować z testem Jandy, ponieważ można wówczas dokładnie określić, który z wymienionych mięśni jest przykurczony.

 

Test Thomasa – wykonanie

Pacjent znajduje się w pozycji leżenia tyłem, kończyna dolna badana wyprostowana. Fizjoterapeuta zgina zdrową kończynę, aż do momentu zniesienia lordozy lędźwiowej. Kontroluje to ręka leżąca między lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa, a stołem/kozetką. W tym momencie miednica jest ufiksowana w prawidłowej pozycji zerowej i pochylona do przodu o około 12 stopni. Jest to ważne, ponieważ zwiększony przykurcz zgięciowy w stawie biodrowym może być kompensowany przez wzrost lordozy lędźwiowej. Dzięki temu chory często przyjmuje pozornie prawidłową pozycję.

Terapeuta zgina w dalszym ciągu maksymalnie kończynę przeciwną w stawie biodrowym i stawie kolanowym lub pacjent robi to czynnie dociskając kolano do klatki piersiowej.

Na poniższym filmie pokazujemy jak wygląda test Thomasa na przykładzie pacjenta z Centrum Fizjoterapeuty:

Test Thomasa – interpretacja

W skrócie można napisać, że uniesienie się uda kończyny badanej świadczy o przykurczu. Wyprost do pozycji neutralnej jest możliwy, jeśli udo można płasko położyć na stole/kozetce. Jego dalsze zginanie powoduje unoszenie miednicy. Jeżeli badana kończyna pozostanie na stole, to osiągnięty kąt wyprostowania miednicy odpowiada przeprostowi stawu biodrowego.

Przy obecności przykurczu zgięciowego badane biodro nie pozostaje wyprostowane na stole, lecz narasta jego zgięcie, które towarzyszy stopniowemu zginaniu drugiego stawu biodrowego lub ruchowi miednicy. Przykurcz zgięciowy może zostać określony przez pomiar kąta, jaki tworzy oś zgiętego uda chorej kończyny ze stołem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Test Thomasa – zastosowanie

Przykurcze zgięciowe stawu biodrowego mogą wystąpić między innymi przy:

  • zmianach zwyrodnieniowych;
  • stanach zapalnych w obrębie stawu biodrowego;
  • zaburzeniach ustawienia stawu biodrowego;
  • niektórych schorzeniach kręgosłupa – zwłaszcza w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

Dodatni test Thomasa może także wskazywać na mało elastyczne i rozciągnięte zginacze stawu biodrowego. Wówczas wystarczy poświęcić kilka minut dziennie na ich regularne rozciąganie.

Badane zginacze stawu biodrowego

Jak wspomniano na wstępie, test Thomasa ocenia rozciągnięcie mięśnia biodrowo-lędźwiowego, mięśnia prostego uda, mięśnia naprężacza powięzi szerokiej.

Mięsień biodrowo-lędźwiowy składa się z następujących mięśni:

To silny kompleks mięśniowy, który nie tylko zgina staw biodrowy, ale również łączy kość udową z kręgosłupem, utrzymuje prawidłową postawę ciała oraz umożliwia poruszanie się (chodzenie, bieganie).

Mięsień prosty uda jest jedną z głów mięśnia czworogłowego uda. Rozpoczyna się na kolcu biodrowym przednim dolnym kości biodrowej, górnym brzegu panewki oraz na torebce stawu biodrowego. Kończy się natomiast wspólnym ścięgnem końcowym na guzowatości piszczeli. Mięsień ten działa nie tylko na staw biodrowy, gdyż dodatkowo prostuje staw kolanowy.

Mięsień naprężacz powięzi szerokiej rozpoczyna się na zewnętrznej powierzchni grzebienia biodrowego. Przyczep końcowy znajduje się na górnej części kości piszczelowej. Jego główną funkcją jest stabilizacja wyprostowanego kolana, ponieważ zginanie biodra jest jedynie funkcją pomocniczą.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia Człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Hawrylak A., Skolimowska B., Barczyk K., (i inni), Ocena wybranych parametrów czynnościowych u pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi dolnego odcinka kręgosłupa leczonych w warunkach sanatoryjnych, Acta Bio-Optica et Informatica Medica, 1/2010.
  3. Buckup K., Buckup J., Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *