Szukaj
Szukaj

Wpływ masażu na układ nerwowy, krwionośny i oddechowy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Wpływ masażu na poszczególne układy organizmu jest ogromny, dlatego zabieg ten często zalecany jest jako uzupełnienie terapii wielu schorzeń.

Wpływ masażu na układ nerwowy, krwionośny i oddechowy

Wpływ masażu na układ nerwowy

Układ nerwowy jest koordynatorem licznych czynności ustrojowych, ponieważ prawie wszystkie tkanki i narządy organizmu są unerwione. Informacje ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego są odbierane przez swoiste receptory, a następnie przekazywane do odpowiednich układów i tkanek.

Organizm po otrzymaniu informacji reguluje złożone czynności poszczególnych narządów, na co można wywierać pośredni wpływ, oddziałując na układ krwionośny i układ nerwowy. Ponadto komórka nerwowa jest komórką pobudliwą.

Masaż jest jednym z czynników prowadzących do pobudzenia komórki nerwowej. Pobudzenie to jest proporcjonalne do siły masażu i czasu jego trwania.

Omawiając wpływ masażu na układ nerwowy, należy stwierdzić, że:

  • powoduje on lepsze ukrwienie, co z kolei zapewnia właściwy przebieg procesów metabolicznych we wszystkich częściach układu nerwowego;
  • masowanie tkanki bezpośrednio wpływa na zakończenie nerwowe, znajdujące się w tkankach, stymulując przewodnictwo nerwowe;
  • masaż mięśni karku, grzbietu i pleców wywiera wpływ na nerwy rdzeniowe i ich sploty;
  • masowanie kręgosłupa, w którym znajduje się pień układu współczulnego, a jego zwoje leżą wzdłuż kręgosłupa po obu stronach, wpływa tonizująco lub pobudzająco;
  • masowanie skóry, mięśni i tkanek unerwionych przez nerw czaszkowy wpływa nie tylko na nerwy, ale również na układ przywspółczulny, podobnie jak przy masażu kręgosłupa;
  • oddziaływanie na układ autonomiczny doprowadza do wyrównania funkcjonowania układu sympatycznego i parasympatycznego (układy te działają przeciwstawnie).

Zobacz również: masaż gorącymi kamieniami

Wpływ masażu na układ krwionośny i oddechowy

Układ krążenia spełnia cztery funkcje:

  • oddechową;
  • odżywczą;
  • regulacyjną;
  • termoregulacyjną.

Funkcja oddechowa jest wśród nich najważniejsza. Krew w krwiobiegu małym pobiera tlen ze środowiska zewnętrznego, by w krwiobiegu dużym, przez naczynia włosowate przekazać go do tkanek. Wrażliwość tkanek na brak tlenu jest różna. Najbardziej wrażliwa na niedotlenienie jest tkanka nerwowa. W korze mózgowej i w mięśniu sercowym na skutek braku tlenu komórki giną po 4-5 minutach.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Funkcja odżywcza – polega na dostarczaniu tkankom substancji odżywczych i odprowadzeniu końcowych produktów przemiany materii do narządów wydalniczych. Z kolei funkcja regulacyjna polega na rozprowadzeniu substancji biologicznie czynnych (czyli hormonów), które regulują wiele procesów życiowych.

Funkcja termoregulacyjna polega na wyrównaniu i utrzymaniu stałej temperatury ciała, przenoszeniu ciepła z mięśni i wątroby oraz regulacji oddawania ciepła na zewnątrz.

Aby układ krążenia mógł spełniać swoje funkcję, potrzebny jest złożony system regulacji, polegający na pracy tętnic, naczyń oporowych (małych tętniczek i wenuli drobnych żył), naczyń włosowatych (kapilar), naczyń układu żylnego o niskim ciśnieniu i zespole tętniczo-żylnym.

Do mikrokrążenia zalicza się właściwe naczynia włosowate, tętniczki i najdrobniejsze żyłki. Zapewniają one wymianę dyfuzyjną między krwią a przestrzenią międzykomórkową otaczającą bezpośrednio komórki. Najdrobniejsze żyłki (wenule) mają ściany pzrepuszczalne nawet dla cząsteczek białka, dzięki czemu przyczyniają się w dużym stopniu do wymiany dyfuzyjnej.

Oddychanie to wymiana tlenu i dwutlenku węgla między organizmem żywym a otaczającym go środowiskiem. Odpowiedzialne za tę czynność są dwa układy – oddechowy i krążenia.

Układ oddechowy pełni ponadto inne funkcje:

  • współdecyduje o regulacji kwasowo – zasadowej;
  • utrzymuje stałe pH we krwi tętniczej;
  • powoduje utratę ciepła (parowanie pary wodnej) przez to odgrywa również rolę termoregulacyjną;
  • poprzez usunięcie pary wodnej bierze częściowo udział w gospodarce wodnej.

Masaż przyśpiesza cyrkulację krwi w naczyniach krwionośnych, a tym samym zwiększa ilość krwi dostarczanej do płuc, gdzie następuje wymiana gazowa. Pod wpływem masażu poprawia się funkcjonowanie układu oddechowego, wzrasta ilość krwi bogatej w tlen, niezbędnej do właściwego rozwoju tkanek.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *