Szukaj
Szukaj

Kąt Q

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kąt Q utworzony jest przez linię poprowadzoną od kolca biodrowego przedniego górnego do środka rzepki oraz drugą linię od środka rzepki do guzowatości kości piszczelowej. Zwiększony kąt Q może być przyczyną podwichnięcia rzepki.

 

Kąt Q – charakterystyka

Kąt Q może określać kierunek działania siły mięśnia czworogłowego uda w stawie kolanowym, co wiąże się z przebiegiem i wyznaczaniem tego kąta. W efekcie biomechanika stawu rzepkowo-udowego przebiega przez długość ścięgna rzepki i wyznaczonego kąta.

Wartości prawidłowe

W warunkach prawidłowych, dla mężczyzn kąt Q wynosi 14 stopni (+/- 3), zaś dla kobiet wynosi 17 stopni (+/- 3).

Wartości nieprawidłowe

Na kolana koślawe wskazuje kąt Q > 20 stopni, z kolei na kolana szpotawe wskazuje kąt Q < 20 stopni. Wartości większe od 15-20 stopni uważa się za przyczynę dysfunkcji aparatu wyprostnego kolana oraz pojawienie się bólu rzepkowo-udowego. Wielu autorów wskazuje również na zwiększenie w takiej sytuacji ryzyka chondromalacji rzepki czy zwichnięć i podwichnięć stawu.

Zwiększa się on przez:

  • kolana koślawe;
  • zwiększone przodopochylenie kości udowej;
  • rotację zewnętrzną piszczeli;
  • znajdującą się bocznie guzowatość kości piszczelowej;
  • napięty troczek zginaczy.

Podsumowując, im większy kąt Q, tym większe ryzyko niestabilności rzepki i zespołu bólowego przedniego przedziału stawu kolanowego.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Lateralizacja rzepki.

Należy wiedzieć, że jedną ze skuteczniejszych metod, która wspomaga leczenie przy nieprawidłowym kącie Q jest zastosowanie kinesiotapingu, ponieważ między innymi wspomoże utrzymanie rzepki we właściwej pozycji. Dodatkowo odciąży napięte struktury.

Zobacz również: Taping kolana (stabilizacja rzepki).

Znaczenie prawidłowego ułożenia rzepki

Siły oddziaływujące na staw rzepkowo-udowy obejmują około 0,5-krotność masy ciała podczas normalnego chodzenia. Z kolei podczas wchodzenia po schodach zwiększają się one do 3,3-krotności masy ciała, a podczas zgięcia kolana (zgięcie około 130°) jest to 7,8-krotność masy ciała. Te ogromne siły generowane są przez ramię dźwigni i przeniesienie siły na mięsień czworogłowy.

Badania wykazały, że nieprawidłowe obciążenie spowodowane wadliwym ułożeniem rzepki może bezpośrednio przyczynić się do rozwoju osteoartrozy stawu rzepkowo-udowego. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie nieprawidłowości i jak najszybsze wdrożenie postępowania leczniczego. W efekcie można zapobiec dzięki temu wielu schorzeniom, ponieważ wczesna rehabilitacja znacznie zwiększa rokowania.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Owczarski T., Ocena wyników leczenia operacyjnego nawrotowego zwichnięcia rzepki izolowaną metodą Insalla-Greena w porównaniu do techniki uzupełnionej o balansowanie dystalne wg Roux, Poznań 2014.
  2. Kusiak M., Kawczyński A., Ocena ultrasonograficzna chrząstki stawowej na kłykciach kości udowej u pacjentów ze zwiększonym
    kątem Q, Journal of Ultrasonography, 18/2018.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *