Szukaj
Szukaj

Kości kończyny górnej

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Na kości kończyny górnej (ossa membri superioris) składają się zarówno kości obręczy barkowej (podstawy łączącej kończynę z tułowiem) oraz z kości części wolnej.

Kości kończyny górnej

Kości kończyny górnej

Podstawę kończyny górnej tworzy obustronnie obręcz kończyny górnej. Jest ona zbudowana z z obojczyków oraz łopatek.

Obręcz kończyny górnej

  • Obojczyk (clavicula) – jest mocną, wygiętą kością długą. Można ją z łatwością wyczuć i zobaczyć, ponieważ leży bezpośrednio pod skórą. Obojczyk stanowi wyraźną granicę między szyją a klatką piersiową. W jego budowie wyróżnić można część środkową oraz dwa końce: przyśrodkowy (skierowany do mostka) i boczny (skierowany ku łopatce). Warto dodać, że obojczyk bez względu na fakt, że jest kością długą, nie posiada jamy szpikowej, bądź jest ona bardzo niewielka.
  • Łopatka (scapula) – jest płaską, cienką i trójkątną kością, która przylega do ściany grzbietowej klatki piersiowej. Kość ta jest swobodnie zawieszona między mięśniami, jednak bocznie łączy się stawowo z obojczykiem i kością ramienia. W budowie łopatki rozróżniamy trzy kąty oraz trzy brzegi.

Część wolna kończyny górnej

Część wolną można podzielić na trzy zasadnicze odcinki: bliższy – utworzony przez kość ramienną, środkowy – utworzony przez kości przedramienia, a także dalszy, który stanowi ręka.

Odcinek bliższy

Odcinek bliższy stanowi kość ramienna (humerus), która jest jednocześnie najdłuższą i największą kością kończyny górnej. W budowie wyróżniamy trzon i dwa końce. Zarówno koniec bliższy jak i dalszy tworzą główki dla stawów ramiennego oraz łokciowego. Powierzchnia przednia boczna, nieco wyżej środka ma wyraźną guzowatość naramienną. Do jej górnego brzegu przyczepia się mięsień naramienny, natomiast do dolnego mięsień ramienny.

Po stronie przedniej nad główką kości ramiennej znajduje się płytki dół promieniowy. Skręcenie części bliższej kości w stosunku do osi bloczka nazywamy skręceniem kości ramiennej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Warto również wspomnieć, że koniec dalszy kości ramiennej rozszerza się w kłykieć kości ramiennej. Z kolei po jego obu stronach znajdują się nadkłykcie – przyśrodkowy i boczny.

Odcinek środkowy

Odcinek środkowy budują dwie kości przedramienia:

  • kość łokciowa (ulna) – jest grubsza u swego końca bliższego niż dalszego. Jak w każdej kości długiej, w budowie wyróżnić można trzon oraz dwa końce. Charakterystyczną budowę posiada koniec bliższy, ponieważ znajdują się tam dwa ważne wyrostki – łokciowy i dziobiasty. Na powierzchni bocznej wyrostka widać wklęsłą powierzchnię stawową. Jest to wcięcie promieniowe stanowiące połączenie z głową kości promieniowej.
  • kość promieniowa (radius) – leży od strony kciuka. Jej koniec górny jest znacznie cieńszy od dolnego i bierze niewielki udział w tworzeniu stawu łokciowego. Koniec dolny kości promieniowej stanowi główną część stawu promieniowo-nadgarstkowego, a oba są ruchome w stosunku do kości łokciowej.

Odcinek dalszy

Zwany ręką, zbudowany jest z kości nadgarstka, śródręcza oraz palców ręki:

  • kości nadgarstka (ossa carpi) – w liczbie 8 ułożone są w dwóch szeregach. W skład szeregu bliższego (licząc od strony kości promieniowej do łokciowej) wchodzą następujące kości: łódeczkowata, księżycowata, trójgraniasta i grochowata. Z kolei szereg dalszy licząc w tym samym porządku stanowią kości: czworoboczna większa, czworoboczna mniejsza, główkowata i haczykowata. Szczególną uwagę warto poświęcić kości łódeczkowatej, ze względu na jej częste kontuzje i złamania;
  • pięć kości śródręcza (ossa metacarpalia) – oznaczamy je liczbami od I do V zaczynając od strony promieniowej. Każda z tych kości składa się z trzonu oraz końca bliższego i dalszego;
  • kości palców ręki (ossa digitorum manus) – składają się z paliczków. Cztery palce strony łokciowej posiadają po 3 paliczki, natomiast kciuk ma ich tylko dwa. Końce dalsze wszystkich paliczków dalszych posiadają tak zwaną guzowatość paliczka dalszego. Struktura ta jest spłaszczona i rozszerza się półksiężycowato. To ważna struktura, ponieważ po stronie dłoniowej stanowi twarde podłoże dla opuszki palców.

Kości kończyny górnej lewej

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia Człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *