Szukaj
Szukaj

Polipy nosa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Polipy nosa (łac. polypus nasi) powstają w skutek zmian zapalnych śluzówki. Mogą wpływać na barwę głosu, a w skrajnych przypadkach mogą ulec złośliwieniu. Leczenie polipów nosa prowadzi się dopiero po ich chirurgicznym usunięciu. Dotyczą głównie osób po 20. roku życia, przy czym 2-4 razy częściej mężczyzn.

Polipy nosa

Polipy nosa – przyczyny

Powstawanie polipów nosa według wielu autorów wiąże się z przewlekłym procesem zapalnym. Uważa się, że powstaniu polipów nosa sprzyjają czynniki miejscowe w obrębie jam nosa. Jednym z nich jest właśnie zaburzenie mechanizmów miejscowej homeostazy w przebiegu procesu zapalnego. Na powstawanie polipów nosa może mieć wpływ także:

  • stosunkowo słabe unaczynienie komórek sitowia;
  • budowa anatomiczna komórek sitowia i przewodu nosowego środkowego;
  • nieruchome rzęski oraz zastój gęstego i lepkiego śluzu.

Biopsja błony śluzowej nosa u chorych z polipami prawie zawsze wykazuje zespół nieruchomych rzęsek. Niektórzy uważają również, że powstawanie polipów nosa wiąże się z predyspozycją genetyczną.

Możliwe, że pierwszym etapem w powstawaniu polipów nosa są miejscowe zaburzenia w transporcie jonowym przez nabłonek oddechowy, powodujące wzrost podnabłonkowej akumulacji elektrolitów i wody.

Polipy nosa – klasyfikacja

Polipy nosa dzieli się na:

Inny podział natomiast obejmuje:

  • polipy obrzękowe;
  • polipy gruczołowe;
  • polipy mieszane.

Polipy obrzękowe występują w około 60% przypadków, zatem u większości. Najrzadziej występuje typ mieszany, który można traktować jako formę zejściową procesu aktywnego.

Oddzielnym rodzajem polipa nosa jest polip choanalny. Powstaje on w zatoce szczękowej i wychodzi przez jej ujście naturalne do nozdrzy tylnych, a następnie do nosogardła. Różnica między polipem nosa a polipem choanalnym wynika nie tylko z umiejscowienia, ale także z budowy i mechanizmu powstawania.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Polipy nosa – leczenie

Do głównych celów leczniczych zalicza się:

  • przeciwdziałanie obrzękowi błony śluzowej nosa;
  • przestawienie się układu nerwowego wegetatywnego;
  • ogólne wzmocnienie.

Ze względu na nieznaną przyczynę choroby, leczenie polipów nosa jest jedynie objawowe. Można je podzielić na farmakologiczne i operacyjne. Należy podkreślić, że te dwie metody nie wykluczają się, a wielokrotnie są stosowane razem. Uzupełnienie procesu leczenia może stanowić fizjoterapia, choć wciąż nie jest ona aż tak popularna w tej jednostce chorobowej.

Polipy nosa – farmakoterapia

W leczeniu farmakologicznym najczęściej stosuje się kortykosteroidy. Są one szczególnie korzystne, gdy w błonie śluzowej nosa występują liczne nacieki eozynofilowe. W efekcie podczas podawania kortykosteroidów obserwuje się stopniowe ustępowanie eozynofilii, co koreluje z poprawą stanu klinicznego. Można je stosować zarówno miejscowo, jak i ogólnie.

Leczenie chirurgiczne polipów nosa

Zabieg chirurgiczny jest wskazany przy znacznej niedrożności nosa, braku poprawy po leczeniu zachowawczym oraz gdy występują nawroty choroby. Leczenie operacyjne polega na usunięciu zmian polipowatych z jam nosowych oraz zatok przynosowych. Bardzo duże możliwości daje zastosowanie w tych przypadkach czynnościowa chirurgia endoskopowa zatok przynosowych.

Fizjoterapia polipów nosa

Stosuje się inhalacje ogólne z równoczesnym oddychaniem lub indywidualne z hydrokortyzonem 25-50 mg/1 zabieg.

Uzupełnieniem może być ogólne naświetlanie promieniami nadfioletowymi lub kąpiele czterokomorowe galwaniczne. W przypadku kąpieli mogą one być całkowite lub częściowe (półkąpiele). Wszystko zależy od stanu układu krążenia pacjenta.

Osobnym odłamem jest leczenie uzdrowiskowe. Szczególnie korzystne zdaje się być przebywanie w klimacie górskim, przy czym niewskazany jest pobyt w klimacie nizinnym.

Uzdrowiska w Polsce o profilu otolaryngologicznym znajdują się między innymi w miejscowościach takich jak:

  • Ciechocinek;
  • Jedlina Zdrój;
  • Rymanów Zdrój;
  • Szczawnica;
  • Wieliczka;
  • Kołobrzeg – stany po operacyjnym usunięciu polipów;
  • Szczawno Zdrój – po leczeniu operacyjnym.


Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jurkiewicz D., Polipy nosa, Magazyn otorynolaryngologiczny, 11/2003.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *