Szukaj
Szukaj

Nastawianie kręgosłupa – czym naprawdę jest

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nastawianie kręgosłupa, ustawianie, wprawianie kręgów, wstawianie dysków to pojęcia zwykle używane przez kręgarzy i klientów, którzy ich odwiedzają, gdy coś się poprzestawiało lub gdy wypadł dysk. Gwałtowne pchnięcie, trzask, chrupnięcie i wszystko wraca na swoje miejsce. Tak naprawdę wszystkie te pojęcia powinny być wzięte w cudzysłów, ponieważ sugerują zjawiska, które różnią się od rzeczywistości. Wśród fizjoterapeutów można usłyszeć, że nastawić to można pralkę, a nie kręgosłup. Jednak ludzie do kręgarzy chodzą od lat i często sobie te zabiegi chwalą. O co więc z tym wszystkim chodzi?

Nastawianie kręgosłupa

Nastawianie kręgosłupa – czy można coś przestawić?

Ktokolwiek miał do czynienia z prawdziwym kręgosłupem – czy to chirurg ortopeda podczas operacji, czy rzeźnik oprawiający wieprza – wie, że jest to tak zwarta konstrukcja, iż bez zaparcia się o wytrzymałą, długą dźwignię nic przestawić się tam nie da. Wystarczy zapoznać się choćby z rysunkiem budowy kręgosłupa, aby stwierdzić, że nie ma możliwości dostania się ręcznie do „dysków” – czyli krążków międzykręgowych.

Czym jest więc owo nastawianie kręgosłupa?

Kręgosłup to kolumna złożona z kręgów oddzielonych krążkami międzykręgowymi, połączonych funkcjonalnie stawami. W każdym stawie podczas ruchu jedna część ślizga się lub obraca względem drugiej. Może się zdarzyć, że ta funkcja zostanie zaburzona, gdy dojdzie do ograniczenia ruchomości którejś z części stawu np. na skutek zwiększonego napięcia otaczających struktur. Odczuwamy wtedy dyskomfort i często ból.

Gdy terapeuta wykona tzw. manipulację stawową – właśnie poprzez pchnięcie jednej części stawu względem drugiej – doprowadza do przełamania tej bariery i rozluźnienia okolicznych struktur. Zazwyczaj towarzyszy temu charakterystyczne kliknięcie, chrupnięcie lub trzask, a to za sprawą gwałtownej zmiany ciśnienia w stawie i pękania pęcherzyków powietrza. Nie jest to natomiast odgłos przestawianych kości. Niektórzy nawykowo wykonują sami sobie taką manipulację „strzelając” palcami, a gdyby wykonać zdjęcie rtg przed i po takim zabiegu, nie będzie żadnej różnicy w ustawieniu kości – po prostu odblokowujemy ruchomość stawu. Tyle o nastawianiu, pozostaje jeszcze kwestia „wstawiania dysków”.

Wypadnięte dyski

Możemy wyróżnić dwa stadia tzw. wypadnięcia dysku: wypuklina i przepuklina jądra miażdżystego. Mówiąc najprościej – między kręgami znajduje się krążek międzykręgowy, składający się z jądra miażdżystego (twór galaretowaty) otoczonego pierścieniem włóknistym. Ten potocznie zwany „dysk” jest tak silnie połączony z kręgiem poprzez chrząstkę, że podczas wypadku prędzej dojdzie do pęknięcia kostnego kręgu, niż do naruszenia tego połączenia.

Podczas ruchów kręgosłupa jądro przemieszcza się tam i z powrotem w stronę przeciwną do ściśnięcia kręgów (jak mydło między dłońmi). Gdy siły ściskające są zbyt duże, może się zdarzyć, że jądro tak uciśnie na pierścień, że spowoduje jego odkształcenie – jest to wypuklina. O przepuklinie mówimy natomiast, gdy naruszona zostanie ciągłość pierścienia włóknistego i jądro zacznie z niego wystawać. Jak już wspomniałem, nie ma możliwości dotknąć, a tym bardziej przez ucisk palcami wstawić tego „wypadniętego dysku” na miejsce, ponieważ dotykając pleców najpierw mamy wyrostki kolczyste kręgosłupa, za nimi jest kanał kręgowy, a w nim rdzeń, a dopiero za nim znajdują się krążki.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W niektórych przypadkach, gdy jądro miażdżyste nie jest zbyt luźne i nie doszło do przepukliny zabieg manipulacji w trakcji, czyli owe kliknięcie połączone z rozciągnięciem kręgosłupa, może okazać się pomocne, przynajmniej objawowo. Jednak by cofnąć wypuklinę i zapobiec jej nawrotom, nieodzowne będą odpowiednie ćwiczenia, korekcja i dbałość o postawę.

Dlaczego zabiegi kręgarskie przynoszą ulgę?

Manipulacje stawowe wywołują natychmiastowe rozluźnienie wokół stawu i poprawę jego ruchomości, a ponieważ w stawach znajdują się receptory, dochodzi do zmian na drodze odruchowej oraz do zmniejszenia lub ustąpienia bólu. Nie każdy ból kręgosłupa to dyskopatia. Często przyczyną są właśnie zablokowania ruchomości stawów, a te zabiegi zazwyczaj je skutecznie odblokowują. Nie należy jednak wykonywać ich zbyt często, ponieważ może to doprowadzić do utraty stabilności stawu. Często zabieg kręgarski wiąże się z masażem, a ten zazwyczaj przynosi ulgę lub rozwiązuje problem. Masaż ten jest przeważnie mocny, wywołuje silne przekrwienie, co powoduje lepsze odżywienie i dotlenienie okolic przykręgosłupowych.

Prawdziwe nastawianie kręgosłupa

Siedzący tryb życia, wymuszone pozycje w trakcie pracy, stres, brak aktywności fizycznej. Są to przyczyny powstawania nieprawidłowych napięć w ciele, które oddziałują na kręgosłup zmieniając jego fizjologiczne ułożenie. Zabiegi wykonywane na plecach, jak masaż, manipulacje kręgosłupa, potrafią zmniejszyć dolegliwości, jednak jeśli ich przyczyną jest nieprawidłowa postawa, tendencja do pochylenia w przód, zaburzenia prawidłowego zakresu krzywizn kręgosłupa – problem będzie powracał.

Aby trwale pozbyć się dolegliwości i zapobiec wypuklinom jądra miażdżystego, nieodzowne jest przywrócenie ergonomicznej postawy poprzez wydłużenie nieprawidłowo skróconych tkanek oraz wzmocnienie przeciwległych – osłabionych. Mięśnie, ścięgna i więzadła są jak liny utrzymujące maszt, którym jest kręgosłup i możemy wpływać na ich naprężenie. Skutecznym narzędziem w tym celu jest masaż tkanek głębokich, poizometryczna relaksacja mięśni i inne techniki terapii tkanek miękkich oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie posturalne. Najlepiej, gdy wizyty u terapeuty uzupełniane są autoterapią w warunkach domowych. Można wtedy liczyć na trwały efekt w postaci pozbycia się dolegliwości i większego komfortu w prawidłowej postawie.

Autor: fizjoterapeuta Jonasz Ryl



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne
w zdrowie

7 odpowiedzi

  1. ooo to coś dla mnie 🙂 Jak się dużo pracuje w pozycji siedzącej to niestety, ale kręgosłup pierwszy daje o sobie znać…

  2. O rany, ale by mi się marzyło takie nastawienie kręgosłupa… Albo jakiś porządny masaż. Niestety, moja praca też jest typowo siedząca i właśnie w ostatnich dniach czuję jak coś mnie łupie w krzyżu :/ Może basen też by pomógł?

  3. Robota siedząca jest najgorsza, chory słaby kręgosłup, hemoroidy, zespół cieśni nadgarstka, problemy z krążeniem i słabe serce. Ruch to zdrowie

  4. Polecam matę Akupresurową wieloiglową. Stosowana w domu raz w tygodniu na plecy działa cuda . Zastąpi masaz , uśmierzy bol…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *